ABD'den Kuzey Koreli komutanlara yeni yaptırım

ABD'den Kuzey Koreli komutanlara yeni yaptırım

ABD Finans Bakanlığı’nın, Washington’un Kuzey Kore Halk Ordusu’nun askeri güvenlikten sorumlu bazı komutanlarına ve Kuzey Kore hükümet yetkililerine yaptırım uyguladığı belirtildi.

Kuzey Koreli yetkililere karşı uygulamaya konulan yaptırım listesine askeri güvenlik komutanının ve yardımcısının, Çalışma Bakanı’nın, Kuzey Kore’nin Çin’in Shenyang kentindeki başkonsolosun, halk güvenliğinden sorumlu bakan yardımcısının, ayrıca dış inşaatlar bürosunun ve direktörünün alındığı kaydedildi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yaptırımların Kuzey Koreli bürokratların insan haklarının ihlalleriyle ilgisi bulunduğu için uygulamaya konduğunu açıkladı.

'İNSAN HAKLARIYLA İLGİLİ DURUM, DÜNYANIN EN KÖTÜLERİ ARASINDA'

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore’de insan hakları ile ilgili durumun ‘dünyanın en kötülerinin arasında’ kalmaya devam ettiğini belirtti ve Kuzey Kore’de yaygın olarak kullanılan idam cezalarını, işkenceleri, insanların çalışmaya zorlanmasını, cinsel suçların işlenmesini örnek gösterdi.

Açıklamada, “Kuzey Kore hükümeti, istihbarat servis çalışanlarını, Kuzey Korelilerin yurtdışındaki faaliyetlerini takip etmek ve yurtdışında sığınma talebiyle bulunan vatandaşların yurtlarına zorunlu bir şekilde geri göndermek amacıyla yurtdışına gönderiyor” ifadelerine yer verildi.