ABD'den Myanmar ordusuna Arakan yaptırımı

ABD'den Myanmar ordusuna Arakan yaptırımı

ABD, Arakanlı Müslümanlar'a yönelik şiddet olaylarına karışmış Myanmarlı askeri birlikler ve yetkililere olan askeri desteğini durdurduğunu açıkladı.

ABD tarafından Myanmar ordusunda görevli ve daha önce görev yapmış üst düzey askerlere yönelik ilave önlemler alındı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yazılı açıklamasında, ABD'nin 'demokratik bir topluma doğru geçiş sürecinde olan Myanmar'ı desteklediğini' ancak buna karşı Arakan'da yaşanan şiddet olayları nedeniyle orduda görev yapan ve daha önce görevde bulunmuş üst düzey askerlere yönelik ilave tedbirler alındığını bildirdi.

Arakan'da yaşanan gelişmelerden ABD'nin 'derin kaygı duyduğunu' belirten Nauert, bu olaylardan aralarında resmi olmayan yetkililerin ve milislerin de olduğu kişi ve kurumların sorumlu tutulmasının 'kaçınılmaz' olduğunu belirtti.

Sözcü Nauert, mevcut 'sınırlı birliktelik ve Myanmar ordusuna uzun zamandan beri silah satışının durdurulması'na ilaveten alınan önlemlere ilişkin bilgi verdi.

EKONOMİK YAPTIRIM SEÇENEĞİ DEĞERLENDİRİLİYOR

25 Ağustos'tan itibaren üst düzey Myanmar ordusu liderlerinin ABD'ye girmelerine izin verip vermeme konusundaki mevcut değerlendirmelerini durdurduklarını ifade eden Nauert, buna ek olarak bu kişilere ekonomik önlemler alma seçeneklerini ele aldıklarını aktardı.
Nauert, Arakan'da operasyona katılmış Myanmarlı askerlerin hiçbirinin ABD destek programlarından yararlandırılmayacağını belirtti.

Myanmar hükümetine de seslenen Nauert, ülkedeki ilgili bölgelerin Birleşmiş Milletler delil bulma misyonu, uluslararası yardım organizasyonları ve basına bir an önce açılması çağrısında bulundu.

Ayrıca Nauert, ilgili kişilere ekonomik yaptırım uygulanması için de çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Ağustos sonundan bu yana Myanmar ordusu ve sivillerin saldırıları nedeniyle 600.000'den fazla Arakanlı Müslüman Bangladeş'e kaçmış durumda.