ABD’nin eski baş casusu: ABD beyninden vuruldu

ABD’nin eski baş casusu: ABD beyninden vuruldu

Gazeteci yazar Avigdor Eskin, CIA ve Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) eski direktörlerinden Michael Hayden’in yazdığı ‘The assault on intelligence’ kitabının başlığında çifte anlam yüklendiğine dikkat çekti.

İsrail asıllı Rus siyaset uzmanı, gazeteci yazar Avigdor Eskin, Sputnik için kaleme aldığı makalede CIA ve NSA eski direktörlerinden Michael Hayden'in kitabına hem ‘istihbarata saldırı', hem de ‘insan zekâsına darbe' gibi anlamların yüklendiğini belirtti.

Hayden'in çifte anlamı özellikle tercih ettiğini belirten Eskin, kitabın içerdiği başlıca düşünceninse birinci sayfadaki ‘Amerikan ulusal güvenliği yalan çağında' ifadesine yansıdığını vurguladı.

Eskin, şu ifadelerle devam etti:

'TRUMP, ABD İÇİNDEKİ NEGATİF VE YIKICI ETKİLERİ ARTTIRDI'

"Hayden'e göre (ABD Başkanı Donald) Trump'ın siyaseti ve açıklamaları, Amerikan topluluğunun bölünmesine yol açıyor. Yazar, Rusya'nınsa entropi sürecini güçlendirmek için, ABD'nin içinde bir kaos katalizörü rolüne girerek bu durumdan yararlanmaya çalıştığını söylüyor.

Diğer bir deyişle Amerika, Avrupa'nın eğitim prensiplerini ihmal ederek giderek daha çok irrasyonel düşünceyi tercih ediyor. Hayden'e göre bu, küreselleşmeye ve Washington'daki önceki yönetimler tarafından yapılan bazı hatalara bir tepki. Ancak Trump'ın yönetimi Amerikan toplumunun içindeki negatif ve yıkıcı eğilimleri önemli ölçüde arttırdı ve Rus istihbarat servisleri iddialara göre bu durumdan faydalanıyor. Bu arada Hayden, bugün sadece Çin'in ABD'nin gerçek rakibi olabileceğini, sahneden inen Rusya'nınsa sadece engel oluşturmaya çalıştığını ifade ediyor.

'MUHALİFLER İSTİHBARAT VE DEVLET KURUMLARI'

ABD başkanının görevden alınması için çağrıda bulunmadığını birkaç kez vurgulayan yazar, tüm devlet kurumlarına kendisine ellerinden gelen yardımı yapmasını öneriyor ve başkan değişiminin 2020'de seçimlerle gerçekleşeceğini belirtiyor. Hayden'in Senato ve Kongre'nin ABD Başkanı'na bağlılık sergilediğini, muhalif rolündeyse başta istihbarat servisleri olmak üzere devlet kurumlarının düştüğünü yazması da oldukça ilgi çekici.

CIA eski direktörü, özel yetkili savcı Robert Mueller'in yürüttüğü soruşturmanın, Trump'ın seçim kampanyası sırasında Rusya ile etkileşim halinde olduğuna dair gerçekçi kanıt bulacağına şüpheyle bakıyor, yine de ‘suç alanının dışında' Trump'a gölge düşürmekten çekinmiyor.

COMEY İÇİN DERS KİTABI

Kitap, Trump'ın uzlaşmaz ve radikal rakibi eski CIA direktörü John Brennan için ideolojik bir destek olacak. CIA eski direktörü James Clapper ise Hayden'in tüm ana tezlerini savunarak, onunla birlikte basının karşısına çıkıp, konuşuyor. Kitap ayrıca, Trump tarafından görevinden alınan ve hayal kırıklığına uğramış FBI eski başkanı James Comey için de bir ders kitabı olacak.

'TRUMP MOSKOVA İLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRME FİKRİNDEN VAZGEÇMEDİ'

Hayden ve görevlerinden alınan meslektaşları, Trump'ın kendilerini dinlemeyip, 8 yoksul Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD'ye girmesini yasaklayarak, Arap ve Müslüman dünyasının ABD'ye karşı düşmanca tavrını güçlendirdiğini ileri sürüyor (gerçi böyle bir şey olmadı). Bu kişiler ayrıca Trump'ı İran'la nükleer anlaşmadan çekilme kararı için giderek daha fazla eleştiriyor. Bu anlaşılabilir bir şey, zira bu ‘onların anlaşması' idi. Fakat onlara engel olan en önemli şey, Trump'ın seçim kampanyası sırasında söz vermekle kalmayıp, şimdiye kadar Moskova ile ilişkileri geliştirme fikrinden hala vazgeçmemiş olması.

'KENDİNİ HAKLI ÇIKARMAK İÇİN ZEMİN HAZIRLIYOR'

Michael Hayden'ın, görevdeki ABD Başkanı'nın otoritesini baltalayıp, Rusya'yı şeytanlaştırarak yapmak istediği şey ne? Seçimlere ‘Rus müdahalesini' soruşturan komisyonun çalışmalarının sonucunun hafif ve cılız çıkması halinde kendini haklı çıkarmak için zemin hazırladığı açık. Ancak en çok dikkat çeken şey, azami derece faal bir başkanı kendine bağlayıp, onun peşinden gelenleri ‘derin devletle' (deep state) ilişki kurmamanın daha iyi olacağını gösterme arzusu. Bırakın öyle olsun. Ancak, Donald Trump'ın herhangi bir halefinin dünyanın en güçlü devletinin en güçlü yapılarıyla böyle bir kavgaya hazır olup olmadığını iyice düşünmek zorunda kalacağını kesinlikle söyleyebiliriz. Özellikle de bu kavga ‘duygusal ve irrasyonel' ise."