Ağaç kestiler, bağışlar kesildi

Ağaç kestiler, bağışlar kesildi

Brezilya'nın Amazon ormanlarını "ağaçsızlaştırma" politikasına tepki gösteren ülkeler Sao Paulo'ya yaptıkları para yardımlarını kesiyor.

Brezilya'nın Amazon ormanlarını "ağaçsızlaştırma" politikasına tepki gösteren ülkeler Sao Paulo'ya yaptıkları para yardımlarını kesiyor.

Almanya'nın ardından "en büyük bağışçı" ülke Norveç de Amazon Fonu'na aktardığı yıllık 30 milyon euroluk desteği kesti.

Amazon Fonu, 2008 yılında dünyanın akciğerleri olarak adlandırılan ormanlarla ilgili projelere bağış toplamak için kuruldu.

'KUZEY KUTBU'NDA BALİNALARI ÖLDÜREN NORVEÇ DEĞİL Mİ'
Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro bu duruma tepki göstererek Almanya ve Norveç'in öncelikle "kendi çevre sorunlarına odaklanması" gerektiğini söyledi.

Euronews'in aktardığı habere göre, Bolsonaro ayrıca "Kuzey Kutbu'nda balinaları öldüren Norveç değil mi? Orada petrol araştırması da yapmıyor mu? Alın parayı Angela Merkel'in Almanya'yı yeniden ağaçlandırmasına yardım edin" ifaderini kullandı.

Almanya ve Norveç, Brezilya devlet başkanı Jair Bolsonaro'nun aşırı sağcı yönetiminin ormanların yok edilmesiyle mücade konusunda anlaşmaları ihlal ettiğini öne sürüyor.

AMAZON'A EN BÜYÜK BAĞIŞI YAPAN ÜLKE NORVEÇ
Norveç Amazon Fonu'na en büyük bağışı yapan ülkelerin başında geliyor. 2008 yılından bu yana Amazon Fonu'na bugüne dek 1,2 milyar dolar yardım yaptı. Norveç'i sırasıyla 68 milyon dolarla Almanya, 7,7 milyon dolarla da Brezilya'nın petrol devi Petrobras izliyordu.

Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsünün (INPE) haziran'da yayımlanan çalışmasında, Amazon'da 920 kilometrekarelik ormanlık alanın yok edildiği, haziranda tahrip edilen ormanlık alanın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 88 arttığı tespit edildi.

Bolsonaro, raporu ve INPE'yi hedef almış bunun üzerine enstitünün başkanı görevinden ayrıldı.

Resmi rakamlara göre temmuz ayında ormansızlaştırma oranı geçen yılın aynı ayına göre dört kat daha fazlaydı.

Berlin ilk aşamada orman koruma ve biyoçeşitlilik programları kapsamında Brezilya'ya aktarılan 35 milyon euro ödemeyi, ormanlardaki durum düzelene kadar askıya aldı.