Alman basını: Kürt devleti bir rüya olarak kalacak

Alman basını: Kürt devleti bir rüya olarak kalacak

Alman basını Irak ordusu ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) arasında Kerkük’teki gerginliğin yol açacağı sonuçları tartışıyor. Tartışılan konularda Kürtlerin devlet kurma çabası ve Almanya’nın bölgede yürüttüğü eğitim misyonu başı çekiyor.

DW Türkçe'nin haberine göre, Hannoversche Allgemeine Zeitung, "Kürtlere tarihte kötülükler yapıldığı için, kendi devletlerini kurma çabaları Batı'da bazılarının sempatisiyle karşılandı. Ancak bu bir rüya olarak kalacak: Irak'taki merkezi hükümetin yanı sıra Türkiye ve İran da Kürtlerin bağımsızlık planlarını açıkça reddediyor" diye yazdı.

'BATI, KARŞILIK VERMEKTEN ÇEKİNMEZ'

Yazıda Batı'nın Kürtlerin komşularının kurduğu bu ortak cepheye karşılık vermekten sakınacağını belirtildi.

Mitteldeutsche Zeitung da gerginlikten ötürü Alman ordusunun IKBY'ye bağlı peşmergeye verdiği askeri eğitimin askıya alınması kararını yorumladı: "Bu konudaki kararı yeni federal meclis ve kurulacak yeni hükümet vermek zorunda. Durum netleşinceye kadar misyonun bir kez daha birkaç aylığına uzatılması kabul edilebilir. Alman ordusu bu geçiş dönemi sırasında Peşmerge'nin eğitimine yeniden başlar mı? Bu bambaşka bir konu."

'Şİİ MİLİSLERİN İLERLEYİŞİ NEFRETİ TIRMANDIRACAKTIR, KÜRTLER KENDİ ARALARINDA KAVGAYA TUTUŞACAK'

Mannheimer Morgen gazetesi ise Kerkük konusundaki gerginlikten Kürtlerin zararlı çıkacağı görüşünü paylaştı. Irak ordusunun Haşdi Şabi desteğindeki ilerleyişinin, Irak'taki nüfus arasındaki nefreti daha da tırmandıracağını söyleyen gazetede "Kürtler kendi aralarında kavgaya tutuşacaklar. İşte bütün bunlar IŞİD'le mücadele koalisyonunu zayıflatabilir. Tam da cihatçılar yenilmenin eşiğindeyken" ifadeleri kullanıldı.

'HİÇBİR ŞEY, BÖLGEYİ KAOSA TERK EDİP BİRKAÇ YILA FELAKETLERLE KARŞI KARŞIYA KALMAKTAN DAHA KÖTÜ DEĞİL'

Neue Westfälische gazetesinin yorumunda da şu ifadeler kullanıldı: "Kürtler kendi devletlerini kurabilme hedefine ulaşmak için fırsatı değerlendirse de bu, Batı'nın IŞİD'in bölgeden temizlenmesinin ardından bölgenin istikrara kavuşması hedefine katkı sağlamayacak. IŞİD'le mücadelede taraflara sunulan destek doğruydu. Şimdi geri çekilmeyip olayların dışında kalmamak, tam tersine gerilimin tırmanmaması için hassaslıkla çalışmak da aynı şekilde doğru olur. Hiçbir şey, bölgeyi kaosa terk edip birkaç yıl içinde felaket sonuçlarla karşı karşıya kalmaktan daha kötü olamaz."