Almanya'da neler oluyor? Merkel aday olmayacağını duyurunca olanlar oldu

Almanya'da neler oluyor? Merkel aday olmayacağını duyurunca olanlar oldu

ZDF televizyonunda yayınlanmış olan ilk sonuçlardan yola çıkılarak hazırlanmış olan tahminlere göre 2 eyalette CDU hafta sonu yapılacak seçimleri kaybettiği öğrenildi.

2005 yılından beri görevde olan Başbakan Merkel önümüzdeki seçimlerde aday olmayacağını açıkladığı biliniyordu. Üst üste dört seçimden galip ayrılan CDU Partisi’nin “Merkel katkısı” olmadan önümüzdeki seçimlerden nasıl bir sonuçla ayrılacağı merak edilmeye başlandı.
 
ZDF televizyonunda yayınlanan ilk sonuçlardan yola çıkılarak hazırlanan tahminlere göre Baden-Württemberg eyaletinde Yeşiller’in oyların %31.4 alırken, CDU %23.4 seviyesinde kaldı. Rhineland-Palatinate eyaletinde ise Sosyal Demokratlar (SPD) oyların %35.5’ini alırken anketlerde geçtiğimiz aya kadar önde görülen CDU %26.9 seviyesinde kalmış durumda.

Alman seçmenler Merkel hükümetini koronavirüs aşılarını yapmakta yavaş kaldığı için eleştirirken, CDU’da koronavirüse karşı koruma sağlayan maskelerin alımında usulsüzlük yapıldığının ortaya çıkması partinin seçmen nezdindeki
itibarını zedelediği öğrenildi.