Almanya'da sığınmacılara "tecavüz kötüdür" kursu açıldı

Almanya'da sığınmacılara "tecavüz kötüdür" kursu açıldı

Almanya'da sığınmacılarla bağlantılı cinsel saldırılarda geçen yıl yüzde 15 artış yaşanırken, Berlin'de sığınmacılara “ilişkide rıza” kurslarına katılma seçeneği sunulmaya başlandı.

Almanya'da sığınmacılarla bağlantılı cinsel saldırı vakaları Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz'un cinsel eğitim dersleri verilmesi çağrısına yol açarken, başkentte “cinsel ilişkide rıza” konulu kurslara katılma seçeneği sunulmaya başlandı.

Sadece Berlin'de düzenlenen 4 saatlik seçmeli kursun adı “Güvenlik için Birlikte”. Sponsorluğunu Almanya'da göçmenler için hosteller zinciri işleten Norveçli örgüt “Hero” yapıyor.

Sputnik’in aktardığına göre; kursa katılmayı tercih eden Suriye, Irak ve Afganistan'dan sığınmacılar, atölyede gösterilen videolar üzerinden tartıştırılıyor.

VİDEOLARDA NELER VAR

Videolardan birinde gece kulübünde buluşan bir kadınla erkek, içiyor, dans ediyor, gülüyor ve öpüşüyor.

Erkek, kadını evine götürüyor, kapıyı kilitliyor, gitmeye çalışan kadına tecavüz ediyor. Sınıftaki 30'lu yaşlardaki bazısı baba olan 7 erkekten, videoya tepki gösterip yorum yapmaları istenildi.

Biri, videodaki erkeğin genç kadının sarhoşluğundan istifade ettiği görüşüyle "Kadın çok fazla içti, yattılar" dedi. Bir diğeri "Erkek ne istediğini çok iyi biliyordu" yorumunu yaptı.

Bu noktada atölye moderatörü Carola Pietrusky-Niane, "Berlin'de gençlerin çok fazla içki içip uyuşturucu kullanması, sık rastlanan durumdur. Bazılarında şiddet suçları gerçekleşebilir" diye söze girip "Bunlar rahatça konuşulması zor konular" diye ekledi.

Karşılıklı rızayla seks ile tecavüz arasındaki farkın gösterilmesine yönelik bir başka videoda üstses şöyle diyor:

"Birine 'çay ister misin' diye sormak gibi. Kadın 'evet, isterim' derse, gerçekten istediği içindir. Kararsızsa, çayı demleyip tekrar sorabilirsiniz. Kadın 'teşekkür ederim, kalsın, istemem' derse, çayı demlemeyin ve kızmayın. Cinsellikte de aynı şey geçerli."

Bir başkasında katılımcılar yüzleri birbirlerine dönük duruyor. Bir tablet, birbirlerinin kişisel alanını istila etmeden birbirlerine ne kadar yaklaşabileceklerini gösteriyor.

Pietrusky-Niane, "Konuştuğunuz insana fazla yaklaşmayın. Aynısı çocuklar için de geçerli, onlar da yabancılar tarafından dokunulmaktan hoşlanmazlar" dedi.

Kursa katılan gruptakiler, cinsel taciz ya da tecavüzü polise bildireceklerini failin akrabaları olması halinde garanti edemeyeceklerini söyledi.

Biri "bizim ülkemizde iki yasa vardır, biri devletin, diğeri ailenin" açıklamasını getirdi.

Merseburg Üniversitesi'nden cinsellik profesörü Heinz-Jürgen Voss, kültür ve geleneklerdeki farklılıklar nedeniyle bunun çok isabetli bir kurs olduğunu ve bu eğitimin sığınmacılara çok yarayacağını söyledi.

Voss, böyle bir kursun sığınmacılara tüm Almanya çapında sunulması gerektiğini belirtti.

Sığınmacılara yardım örgütü Pro-Asyl ise farklı görüşteydi:

"Değerleri ve normları sınıfa kıyasla günlük hayatta çok daha iyi öğreniriz. İnsanlarla temas kurmak, okulda desteklenmek ve istihdam piyasasına erişim sağlamak, entegrasyon kurulmasının ve cinsel suçların önlenmesinin en iyi anahtarıdır."

ALMANYA’DA TARTIŞMA KONUSU

2015'te sığınmacı kriziyle sarsılan Almanya'da, 2016 yılına girilirken Köln'deki meydan kutlamalarında göçmen erkeklerin çok sayıda kadına tecavüz etmesiyle aşırı sağcı tepki yükselişe geçmişti.

Sığınmacıların işlediği tekil tecavüz ve cinayetlerin ardından, son olarak Freiburg kentindeki toplu tecavüz vakasının 11 failinden 10'u sığınmacı çıktı.

Almanya'da yabancı bağlantılı seks suçlarının sayısı 2017 yılında 5258 iken geçen yıl yüzde 15 artış gösterdi.