Almanya'daki koalisyon görüşmelerinde ilk tur: 'Jamaika'ya daha çok yol var'

Almanya'daki koalisyon görüşmelerinde ilk tur: 'Jamaika'ya daha çok yol var'

Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin, Hür Demokrat Parti'den (FDP) sonra Almanya’da koalisyon hükümeti kurulmasına ilişkin Yeşiller ile yaptıkları ilk ön görüşme sona erdi. Koalisyon adayı partilerin oluşturacağı hükümet, partilerin renklerinin Jamaika bayrağını çağrıştırmasından dolayı "Jamaika koalisyonu" olarak adlandırılıyor.

Federal Meclisin (Bundestag) yanındaki "Parlamentarische Gesellschaft" binasında yapılan görüşmeye, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) lideri Horst Seehofer ve Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir ile Federal Meclis Grubu Eş Başkanı Katrin Göring-Eckardt da katıldı.


Görüşmeden sonra açıklama yapan CDU Genel Sekreteri Peter Tauber, toplantıda sorunları çözme ve ülke için en iyisini başarma konusunda tarafların birbirini dinlediğini belirtti.

Tauber, partiler arasındaki görüş ayrılıklarının yapılacak görüşmelerde aşılmaya çalışılması gerektiğini ifade ederek, "İlk görüşmeden sonra ayrıştığımız konuları aşmak ve ortak noktaları bulmak için henüz daha bir parça yolun katedilmesi gerektiğini tespit etmek gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Tauber, CDU açısından bugün FDP ve Yeşiller ile yapılan görüşmelerin iyi geçtiğini kaydetti.

Yeşiller'in Genel Sekreteri Michael Kellner de CDU/CSU ile iyi ve yapıcı görüşme gerçekleştirildiğini ifade ederek, "Görüşme, toplumdaki birlikteliğin nasıl organize edileceğine ilişkin çözümlerin bulunması çerçevesinde şekillendi. Ancak hala uzun bir yol gidilmesi gerekiyor." dedi.

CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer, yoğun görüşmeler yapıldığını vurgulayarak, "Seçim kampanyası bitti. Buluşma önemli. Atmosfer iyi." ifadesini kullandı.

Girilen yolun doğru olduğunu belirten Scheuer, "Jamaika'ya giden yol uzun. Yine de ele alınması gereken konuların önemli olacağı açıktır. Elbette görüşlerde mesafeler var. Bunlara gelecek günlerde ve haftalarda bakacağız" diye konuştu.

Schauer, bundan sonraki görüşmelerin zor geçeceğini kaydetti.

CDU/CSU gün içerisinde FDP temsilcileriyle de bir toplantı yapmıştı.

Ülkede 24 Eylül'deki genel seçimlerden sonra meclisteki milletvekili aritmetiğine göre CDU/CSU'nun içerisinde yer almadığı bir hükümet kurulamıyor.

Sosyal Demokrat Parti'nin gelecek dönem muhalefette kalacağını açıklamasıyla hükümeti kurmak için 246 milletvekili bulunan CDU/CSU, 80 sandalyeli FDP ve 67 milletvekiline sahip Yeşiller'in ortaklık yapması gerekiyor.

Bu partilerin oluşturacağı hükümet seçeneği, partilerin renklerinin (siyah-sarı-yeşil) Jamaika bayrağını çağrıştırmasından dolayı "Jamaika koalisyonu" olarak nitelendiriliyor.