Avrupa Birliği'nden 'başörtüsü' kararı

Avrupa Birliği'nden 'başörtüsü' kararı

Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı (CJEU) üye ülkelerde bulunan kamu idarelerinin, çalışanların iş yerlerinde başörtüsü tarzı dini inanç sembollerini taşımayı yasaklayabileceğine karar verdi.

Belçika’da Liege kentine bağlı Ans Belediyesi, personellerin "tarafsızlık gereği dini veya ideolojik inancını simgeleyen işaretler taşımasını" yasakladı.

BELEDİYENİN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI AB'YE TAŞINDI

Reuters'taki habere göre, belediyenin bu kararından sonra başörtülü bir personel, din özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle Liege İş Mahkemesi’ne başvurdu. Liege İş Mahkemesi’nin belediyenin söz konusu yasağının AB hukukuna aykırı olup olmadığına karar verememesi nedeniyle dava, AB’nin üst düzey mahkemesi olan AB Adalet Divanı’na taşındı.

AB ADALET DİVANI KARAR VERDİ

AB Adalet Divanı, "Bir kamu idaresinin tamamen tarafsız bir idari ortam oluşturmayı hedefleyen katı tarafsızlık politikasının, meşru bir amaçla nesnel olarak haklı görülebileceğine" hükmetti.

AB üyesi ülkelerdeki yetkililerin, teşvik etmeyi amaçladıkları kamu hizmetinin tarafsızlığını tasarlama konusunda takdir yetkisine sahip olduğu ifade edilen kararda, "Ancak bu hedefe tutarlı ve sistematik bir şekilde ulaşılmalı ve hedefe ulaşılması için alınan önlemler kesinlikle gerekli olanlarla sınırlı olmalı" denildi. 

Kararda ayrıca, söz konusu gerekliliklere uyulduğunun doğrulanmasının ise ulusal mahkemenin görevi olduğu belirtildi.