Avrupa'nın 3 ülkesi Filistin'i tanıma kararı aldı! İşte son tanıyan ülke

Avrupa'nın 3 ülkesi Filistin'i tanıma kararı aldı! İşte son tanıyan ülke

Avrupa ülkeleri, bağımsız Filistin devletini tanıma yolunda adımlar atmaya devam ediyor. Son olarak o ülke de Filistin'i tanıdıklarını ilan etti.

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları sürerken Avrupa devletleri de bir bir bağımsız Filistin devletini tanımaya devam ediyor.

Son olarak Norveç, İrlanda ve İspanya, Filistin devletini tanıyacaklarını duyurdu. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, karar için 28 Mayıs'ı işaret etti. İsrail ise Filistin devletini tanıyacağını duyuran İrlanda ve Norveç'teki büyükelçilerini geri çağırma kararı aldı.

NORVEÇ, FİLİSTİN'İ DEVLET OLARAK TANIMA KARARI ALDI

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Norveç hükümeti, Norveç'in Filistin'i bir devlet olarak tanımasına karar verdi" dedi.

"YAN YANA, BARIŞ VE GÜVENLİK İÇİNDE İKİ DEVLET"

On binlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı bir savaşın ortasında hem İsraillilere hem de Filistinlilere siyasi çözüm sunan tek alternatifi canlı tutmaları gerektiğini belirten Store, bunun, "yan yana, barış ve güvenlik içinde yaşayan iki devlet" olduğunun altını çizdi.

28 MAYIS'TA TANINACAK

Açıklamada, Filistin'in, Avrupa'daki benzer görüşe sahip ülkelerle eş zamanlı olarak, uluslararası hukuka ve ilgili BMGK kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs'ta tanınacağı belirtildi.

İRLANDA DA FİLİSTİN'İ DEVLET OLARAK TANIMA KARARI ALDI

Norveç’in ardından, İrlanda Başbakanı Harris de ülkesinin Filistin devletini tanıyacağını duyurdu.

İSPANYA 28 MAYIS'TA İLAN EDECEK

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, ülkesinin 28 Mayıs'ta Filistin devletini resmen tanıyacağını açıkladı.

İSRAİL, FİLİSTİN'İ TANIYAN ÜLKELERDEKİ BÜYÜKELÇİLERİNİ GERİ ÇAĞIRDI

İsrail, Filistin devletini tanıyacağını duyuran İrlanda ve Norveç'teki büyükelçilerini geri çağırma kararı aldı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın Dublin ve Oslo'daki İsrail büyükelçilerini istişare için "derhal" ülkeye çağırdığı belirtildi.

Büyükelçililerin, İrlanda ve Norveç'in Filistin devletini tanıyacağını duyurması nedeniyle geri çağırıldığı ifade edildi.

Dışişleri Bakanı Katz, İspanya'nın da Filistin devletini tanıma kararı alması durumunda benzer adımı atarak İsrail'in Madrid Büyükelçisinin de geri çağrılacağını kaydetti.