Beyaz Saray'dan Reisi'nin ölümüne ilişkin ilk açıklama

Beyaz Saray'dan Reisi'nin ölümüne ilişkin ilk açıklama

ABD, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında ölmesine ilişkin açıklama yaptı.

Beyaz Saray, İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasında ölmesinde "ABD yaptırımlarının sorumlu olduğu" yönündeki suçlamalara dair açıklama yaptı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, yaptığı basın toplantısında İran'ı sarsan helikopter kazasına ilişkin konuştu. Reisi'nin ölümü üzerinden ABD'ye yapılan suçlamalara yanıt veren Kirby, İran halkına baş sağlığı dilerken dikkat çeken ifadeler kullandı.

"REİSİ'NİN ELLERİ KANLI"

Kirby, İran'ın bölgedeki unsurlara verdiği desteğin ciddi zararlara yol açtığını, Hamas'ın İsrailli sivillere yönelik saldırılarına İran'ın destek sağladığını ve dolayısıyla Reisi'nin ellerinin kanlı olduğunu söyledi.

ABD'NİN SORUMLU TUTULMASI İÇİN "TEMELSİZ" DEDİ

Kirby, Reisi'nin helikopterinin düşmesinin sorumlularından birinin, bu ülkenin sivil havacılık unsurlarına yaptırım uygulayan ABD olduğunu iddia eden eski İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in açıklamalarının ise "temelsiz" olduğunu ifade etti.

"ABD yaptırımlarının sorumlu olduğu iddiası asılsızdır. Kazanın nedeni belli değil, en azından bize göre net değil. Sivil havacılık dahil kendi ekipmanlarının güvenilirlik ve emniyetinden kendileri sorumludur. Bu nedenle ortaya atılan iddialar tamamıyla asılsız" 

Amerikalı danışman, İran'ın bu olayda da ABD'yi sorumlu tutmak için bir yol bulmaya çalıştığını ve bunun sürpriz olmadığını da sözlerine ekledi.