Beynine çip yerleştirilen kişiye ne oldu? Elon Musk'tan ortalığı karıştıracak açıklama

Beynine çip yerleştirilen kişiye ne oldu? Elon Musk'tan ortalığı karıştıracak açıklama

Elon Musk, beynine çip yerleştirilen kişinin son durumu hakkında bilgi verdi. Peki çipli beyinle dolaşan kişiye ne oldu?

ABD'li nöroteknoloji şirketi Neuralink'in kurucusu Elon Musk, beyin çipi yerleştirdikleri kişinin son durumuna ilişkin bilgi verdi.

ekran-goruntusu-2024-02-20-184836.png

"FAREYİ KONTROL EDEBİLİYOR"

Musk, X'te katıldığı spaces odasında ilk kez beyin çipi takılan kişinin durumuna ilişkin açıklama yapara "Hasta, bildiğimiz kadarıyla hiçbir olumsuz etki olmadan tamamen iyileşmiş görünüyor ve fareyi kontrol edebiliyor. Sadece düşünerek fareyi ekranda hareket ettirebiliyor" diye konuştu.

ekran-goruntusu-2024-02-20-184832.png

NE OLMUŞTU?

Elon Musk, 30 Ocak'ta X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bir önceki gün ilk kez bir insana Neuralink tarafından üretilen çip takıldığını aktarmıştı.

ekran-goruntusu-2024-02-20-184839.png

İyileşme sürecinin iyi gittiğini belirten Musk, ilk sonuçların "umut verici" olduğunu ifade etmişti. Musk, ilk Neuralink ürününün adının "Telepati" olduğunu belirterek, sadece düşünerek telefon veya bilgisayarın ve bunlar aracılığıyla hemen her cihazın kontrolünün sağlandığını aktarmıştı.

Neuralink, Mayıs 2023'te beyin çipi projesinin insanlar üzerinde denenmesine başlanması için ABD Gıda ve İlaç İdaresinden (FDA) onay alındığını açıklamıştı. Daha önce maymunlar üzerinde test edilen çiplerin, beyindeki sinyalleri başarıyla yorumlayarak cihazlara aktardığı kaydedilmişti.

ekran-goruntusu-2024-02-20-184842.png

Musk ve bir grup mühendis tarafından 2016'da kurulan Neuralink, beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç ve körlük gibi nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve engelli kişilerin hayat kalitesini artırmayı hedefliyor.