Biden, savaşın tarihini açıkladı!

Biden, savaşın tarihini açıkladı!

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rus işgali durumunda ABD'nin ortak ve müttefik ülkelerle birlikte kararlı adımlar atmaya hazır olduğunu bildirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Joe Biden bugün Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi yaptı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda ABD'nin ortak ve müttefikleriyle kararlı bir şekilde adım atmaya hazır olduğunu bir kez daha dile getiren Biden, ABD'nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine desteğini yineledi.

ABD'nin Ukrayna'ya geçen sene yarım milyar dolar kalkınma ve insani yardım desteği sağladığına işaret eden Biden, ABD'nin Rusya'nın askeri yığınağı sonucu Ukrayna ekonomisini desteklemek için makro ekonomik destek yolları aradığını belirtti.

Biden görüşmede, büyükelçilik personellerinin ülkeden ayrılmasına rağmen ABD'nin Kiev'deki büyükelçiliğinin açık ve tam faaliyette olduğunu vurguladı.

Tarih verdi
CNN International, ABD Başkanı Biden'ın, Ukraynalı mevkidaşını "bir Rus saldırısının eli kulağında olabilir" diyerek uyardığını yazdı. Haberde, Biden'ın Şubat ayında bir saldırı olmasına kesin gözüyle baktığı ifade edildi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Yalta European Strategy Forumunda yaptığı konuşmada "Putin'in bir ara belki de şubat ile şubat ortası arasında askeri güç kullanacağına dair her belirtiyi kesinlikle görüyoruz" dedi.

'Yanıt vereceğiz'
ABD Başkanı Biden, görüşmenin ardından Twitter hesabından bir açıklama yaparak, "Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile diplomatik çabalarımızı ve Ukrayna'nın egemenliğine ile toprak bütünlüğüne desteğimizi yeniden teyit etmek için görüştüm. Rusya, Ukrayna'yı işgal ederse, müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte kararlı bir şekilde yanıt vereceğiz" dedi.

Zelenskiy: Görüşme uzun sürdü
Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy de Biden ile görüşmesine ilişkin resmi Twitter hesabından açıklama yaptı.

Zelenskiy, "Görüşme uzun sürdü. Gerginliğin azaltılması yönündeki diplomatik girişimleri ele aldık. İlerideki ortak adımlar konusunda mutabık kaldık. Biden'a sürekli askeri yardımdan dolayı teşekkür ettim. Ayrıca, Ukrayna'ya maddi desteğin sağlanması imkanı ele alındı" ifadelerini kullandı.