Biden'den Trump'a sert tepki!

Biden'den Trump'a sert tepki!

ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, Kongre Binası baskınına ilişkin yaptığı açıklamada, “Onlar isyankâr bir kalabalıktı, isyancılardı, yerli teröristlerdi. Bu kadar basit, bu kadar basit” dedi.

Olaylara ilişkin Trump’a mesajlar veren Biden, “Başkan kanunların üzerinde değildir” dedi.

Joe Biden’ın açıklamalarda bulundu

* Yapılan saldırılar ABD’ye büyük zararlar verdi. 

* Şu anda artık adalet o kadar politize olmuş durumdaki, bu işi de yapabilecek daha iyi birileri yok. Her şeyden önemlisi bu ülkenin onurunu, bağımsızlığını kesinlikle yeniden tesis etmeliyiz.

* Hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu bir ülkeyiz bunu defalarca söyledim. Demokratik kurumlarımız eski çağdan kalma değil, onlar bu ulusu farklı kılan nitelikler ve hiçbir başkan ‘kral’ olamaz.ve olamayacakta.

* Hiçbir yargı başkanın keyfine göre hareket etmez veyahut korumaz. Adalet halk içindir. Kuvvetliyi korumaz. Adalet kördür. Dün gördükleriniz çok net bir şekilde bu ülkenin temel ülkelerine aykırıydı yalnızca en önemli 3 organımızdan birini korumayı değil adaletin yerini bulmasının da engellemeye çalışıldığını gözlerimizle görmüş olduk.

* Kaos başladıktan sonra mesaj aldım. Torunum bana bir fotoğraf gönderdi askeri giyimli kişiler vardı onlarcası Lincoln anıtının önündeydi çok sayıda protestocular vardı.

* Bana dedi ki bu ‘adil değil’ burada siyahiler olsaydı müdahale çok farklı olurdu. Kendimizi hukukun üstünlüğüne adamalıyız ve yurt içindeki kurumlarımız yeniden canlandırmalıyız.