Biri bitmeden diğeri başlıyor... Şimdi de maymun çiçeği virüsü ortaya çıktı

Biri bitmeden diğeri başlıyor... Şimdi de maymun çiçeği virüsü ortaya çıktı

İngiltere'de görülen maymun çiçeği virüsü bu kez de Portekiz'e sıçradı.

Koronavirüs, gizemli hepatit derken şimdi de maymun çiçeği virüsü insanlığı tehdit etmeye başladı. Birleşik Krallık'ta son 10 gün içinde görülen 7 vakadan sonra virüsün şimdi de Portekiz'e sıçradığı ve sağlık 5 kişinin maymun çiçeği (monkeypox) hastalığına yakalandığı bildirdi. 

AVRUPA'DA OLAĞAN DIŞI BİR SALGINI TETİKLEYEBİLİR

Yetkililer, Afrika'da görülen hastalığın Avrupa'da olağan dışı bir salgını tetikleyebileceğini kaydederken, Portekiz Sağlık Genel Müdürlüğü, 15 şüpheli vakayı daha araştırdıklarını ve vakaların başkent Lizbon civarında tespit edildiğini açıkladı.

TEMAS VE HAVADAKİ DAMLACIKLARLA YAYILIYOR

Uzmanlar, Orta ve Batı Afrika'da yaygın olarak görülen, fareler gibi enfekte kemirgenler veya diğer hayvanlardan bulaşan maymun çiçeği virüsünün, doğrudan fiziksel temas ve havadaki damlacıklar aracılığıyla yayıldığını aktarıyor.

 

KULUÇKA SÜRESİ 6-13 GÜN ARASINDA

 

Hastalığın kuluçka süresinin ise 6 ilâ 13 gün sürdüğü belirtilirken, bu sürenin kimi zaman 21 güne kadar uzayabildiği ifade ediliyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELER?

Maymun çiçeği virüsünün belirtileri arasında ateş, döküntü, şiddetli baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrıları, enerji eksikliği ve şişmiş lenf düğümleri en yaygın belirtiler arasında.

DSÖ: DERİ DÖKÜNTÜLERİ GÖRÜLÜYOR

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, maymun çiçeği virüsüne yakalanan hastalarda ateşin başlamasından sonraki 1-3 gün arasında deri döküntüleri de görülüyor. Döküntüler daha çok yüzde yoğunlaşırken, yüze ilave olarak, avuç içi ve ayak tabanları, ağız mukozasını, cinsel organları da etkilenebiliyor.