Bolivya'da neler oluyor? Jeanine Anez gözaltına alındı

Bolivya'da neler oluyor? Jeanine Anez gözaltına alındı

Bolivya'da Kasım 2019'da Devlet Başkanı Evo Morales'in ABD destekli darbe ile istifaya zorlanması sonrası 1 yıl geçici devlet başkanlığı görevini yürüten Jeanine Anez gözaltına alındığı açıklandı.

Elpais gazetesinin haberine göre, Bolivya hükümeti, hakkında yakalama kararı çıkarılan Anez’in Beni eyaletine bağlı Trinidad bölgesinde gözaltına alındığını duyuruldu. Anez'in gözaltına alınmasına ilişkin sosyal medyaya düşen görüntülerde, bir grup polisin, Anez'i ikamet ettiği binadan çıkarması ve polis aracına binmesine eşlik etmesi yer alıyor.

Ülkede "darbe davası" olarak bilinen soruşturma kapsamında dün Anez, eski Hükümet Bakanı Arturo Murillo, eski Devlet Başkanlığı Bakanı Yerko Nunez, eski Adalet Bakanı Alvaro Coimbra, eski Savunma Bakanı Luis Fernando Lopez ve eski Enerji Bakanı Rodrigo Guzman hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Kararın terörizm, isyan ve komplo kurmakla itham edilen eski devlet görevlilerinin ülkeden kaçma ve soruşturma sürecini engelleme ihtimali bulunduğu için çıkarıldığı açıklanmıştı.

BOLİVYA'DAKİ DARBE

Bolivya'da 20 Ekim 2019'daki seçimleri ilk turda kazanan Evo Morales, polisin isyanı ve ordunun çağrısının ardından 10 Kasım'da istifa etmiş ve ertesi gün ülkesinden ayrılarak önce Meksika'ya, ardından da Arjantin'e gitmişti.

O dönem, Bolivya Çok Uluslu Yasama Meclisinin üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı Jeanine Anez'in devlet başkanlığı görevine getirildiği ülkede, çoğunluğu yerlilerden oluşan Anez karşıtları günler süren protestolar düzenlemiş ve bu protestolarda 30'dan fazla kişi ölmüştü. Bolivya'da, Anez'in göreve gelmesini takip eden 3 ay içinde düzenlenmesi gereken genel seçimler, 18 Ekim 2020'de düzenlenmiş, Morales'in adayı Luis Arce Catacora seçimi yüzde 55 oy olarak ilk turda kazanmıştı. Morales, Catacora'nın genel seçimi kazanmasının ardından, ayrılışının 1. yılında ülkesine dönmüştü.