Brezilya o FETÖ'cünün Türkiye'ye iadesini reddetti!

Brezilya o FETÖ'cünün Türkiye'ye iadesini reddetti!

Brezilya Yüksek Mahkemesi, Türkiye'nin Gülen grubu bağlantılı olduğu iddiasıyla iadesini istediği Ali Sipahi isimli iş insanının 'Türkiye'de adil şekilde yargılanacağına dair hiçbir garantisi olmadığı' gerekçesiyle söz konusu talebi reddetti.

Yargıç Edson Fachin, "İade edilen kişiye bağımsız bir yargıç tarafından, adil ve tarafsız yargılanma sağlanacağına dair hiçbir güvence yok." ifadesini kullandı.

Ayrıca Yargıç Edson Fachin, kararının, Brezilya Yüksek Mahkemesi'nin 5 kişiden oluşan jüri heyetinin oy birliğiyle kabul edildiğini ve desteklendiğini dile getirdi.

Brezilya Başsavcılığı da Ali Sipahi'nin 12 yıldır Brezilya'nın Sao Paulo kentinde yaşadığını, ticaret yaptığını ve restoranlarının bulunduğunu belirterek, şahsın bağlı bulunduğu 'Hizmet Hareketi'nin bu ülkede terör faaliyetleri yürüttüğüne dair hiçbir kanıt bulunmadığını kaydetti.

Euronews'in haberine göre, Estado de S.Paulo gazetesi, Brezilya’da Gülen grubu bağlantılı yaklaşık üç yüz Türk vatandaşının yaşadığını ve Türk hükümetinin bu şahıslardan en az 10’unun iadesini istediğini aktardı.

Ancak Brezilya Adalet Bakanlığı, diğer iade taleplerini onaylama talebini yanıtsız bıraktı.