Bükreş'te Erdoğan protestosu

Bükreş'te Erdoğan protestosu

Romanya'nın başkenti Bükreş'te bir grup, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla tahsis edilecek mali kaynaklarla yapılması planlanan cami projesini protesto etti.

Romanya'nın başkenti Bükreş'te bir grup, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla tahsis edilecek mali kaynaklarla yapılması planlanan cami projesini protesto amacıyla miting düzenlendi. Rus devlet yayın organı Rossiyskaya Gazeta'nın haberine göre, Romanya Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bulunduğu meydanda toplanan ve ellerinde Erdoğan karşıtı poster ve pankartlar bulunan protestocular, Bükreş yönetiminden Erdoğan ile yapılan anlaşmayı iptal etmesini istedi. Protestocular aksi halde Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis hakkında görevi kötüye kullanmaktan yargı süreci başlatma tehdidinde bulundu.

Erdoğan ve Iohannis, 23 Mart'ta Ankara'da buluşmuştu. Erdoğan, “Bükreş yönetimi, bir cami inşaatı için Romanya Müslümanları Müftülüğü'nün kullanımına arsa tahsis etti. İnşaat için gerekli izinlerin alınması süreci müftülük tarafından yürütülüyor. Türkiye olarak bu projeye elimizden gelen desteği vermeye hazırız” demişti.