Bulgaristan’da Türkçe isim krizi

Bulgaristan’da Türkçe isim krizi

Bulgaristan'da geçtiğimiz hafta Stara Zagora'daki (Eski Zağara) Türkçe sokak isimlerinin değiştirilmesinin ardından bugün konu Bulgar parlamentosunda tartışıldı. Bulgar siyasetçiler ikiye bölünürken bazı vekiller, "Toplumda diyaloga ihtiyaç var. Bu bizim demokrasimize ve toleransımıza darbedir" ifadesini kullandı.

Bulgaristan’da Türkçe isim kriz yaşanıyor… Ülkenin güneydoğusunda bulunan Eski Zağara’da yaklaşık 838 sokak adının Türk ve Arap kökenli olduğu gerekçesiyle değiştirilmesi Bulgaristan’da ciddi bir krize sebep oldu. Krizin patlamasının ardından bugün bir araya gelen vekillerin ana gündem maddesi de Eski Zağara’daki isim değişikliğiydi.

Bugün Bulgar parlamentosunda siyasetçiler bir araya geldi ve görüşmeler sırasında Eski Zağara’daki sokak isimlerinin değiştirilmesi gündeme geldi. Hak ve Özgürlükler Adaleti Partisi (MRF) Eski Zağara’da alınan kararı kınadı. MRF lideri Mustafa Karadayı, “Alınan bu karar Bulgar demokrasisi ve hoşgörüsü için çanların çalmasına sebep oluyor. Toplumumuzda diyaloga ihtiyacımız var ve bu hareketler demokrasinin durumunu, ülkenin geçmişini ve geleceğinin yansımasıdır” dedi.

Karadayı açıklama yaparken, parlamento sözcüsü Tsveta Karayancheva, Türk siyasetçinin mikrofonunu kapattı. Bunun üzerine MRF’li vekiller, Karayancheva’nın istifası için slogan atmaya başlayınca, mikrofonu tekrar açtı ve Karadayı açıklamalarına devam etti. Karadayı Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov’u eleştirirken, parlamentodan MRF’li siyasetçiye yanıt geldi. Birleşmiş Milliyetçiler vekili Stanislav Stanilov, Bulgar etnik modelinin MRF ya da MRF’nin kurucusu Ahmed Doğan tarafından oluşturulmadığını söylerken, “Bu model Osmanlı’dan bağımsızlığımızı ilan ettikten sonra Bulgarlar tarafından kuruldu. Türkiye’de hiçbir yerde Bulgar ismine denk gelemezsiniz” dedi.