Bulgaristan'daki genel seçimin galibi Boyko Borisov!

Bulgaristan'daki genel seçimin galibi Boyko Borisov!

Bulgaristan'daki genel seçimi sandık çıkış anketine göre, Başbakan Boyko Borisov'un partisi kazandığı açıklandı.

Bulgaristan'daki genel seçimi sandık çıkış anketine göre, Başbakan Boyko Borisov'un lideri olduğu Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar kazandı. Bulgaristan'da 6,35 milyon seçmen ülkenin 45. Parlamentosunda yer alacak 240 milletvekilini seçmek için sandık başına gitti.

Seçimde oy kullanma işlemi sona 19:00’da sona erdi. Bulgaristan devlet televizyonu yayınladığı "Alpha Research" araştırma şirketinin sandık çıkış anketine göre, 7 siyasi parti ve koalisyon yüzde 4 seçim barajını geçti.

Ankette Başbakan Borisov'un partisi GERB oyların yüzde 25,7'sini aldı. Ana muhalefet partisi olan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ise oyların yüzde 17,6'sını alarak ikinci parti oldu. Slavi Trifonov’in liderliğini yürüttüğü "Böyle Bir Halk Var" (İTN) partisinin ise oyların yüzde 15,5'ini, alırken, Türklerin öncülüğünde kurulan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ise yüzde 11'ini aldı. Krasimir Karakaçanov'un lideri olduğu ırkçı ve aşırı milliyetçi İç Makedon-Edirne İhtilal Örgütü (VMRO) ise oyların yüzde 4'ünü alarak mecliste yerini aldı.


Gallup ajansının saat 20:00'dan itibaren yayınladığı 240 koltuklu mecliste milletvekili dağılımı şöyle: GERB 66 , Talk swhovcu Slavi Trifonov liderliğindeki “Var böyle halk” 46, BSP 45, Demokratik Bulgaristan 29, HÖH 28, muahlif “Dorul Mafya dışarı” partisi 12


Koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleşen ülkenin 32 yıl önce demokrasiye geçmesinden sonra 11’inci kez düzenlenen seçimde rekora imza atıldı. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un ifadesine göre bu seçim 720 milyon TL ile ülke tarihinin en maliyetli seçimi oldu. Bulgaristan'da yapılan milletvekili seçimleri için Türkiye'de bu ülke vatandaşlarının oy kullanabilmelerinin sağlanması amacıyla toplam 35 sandığın kuruldu.