Çankırılı Boris, AKP'nin Kuzu'sunu çok üzecek

Çankırılı Boris, AKP'nin Kuzu'sunu çok üzecek

Boris Johnson'ın "Babamın dedesi Türk'tü ama benim Türk yanım zayıf" dediği ortaya çıktı...

İngiltere hayranı ve Milli Mücadele karşıtı Ali Kemal'in torunu olan, Ali Kemal'in Çankırılı olması nedeniyle yandaş mahalle "Çankırı'dan geldi, İngiltere'yi fethetti' diye çoşmuştu. Bu coşku seline kapılanların başını da AKP'li Burhan Kuzu çekiyordu... 

İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson, 2005 yılında BBC Özbekçe'den Ibrat Jumaboyev'e verdiği telefon röportajında Türk kökeniyle ilgili soruyu yanıtladı. "Babamın dedesi Türk'tü ama benim Türk yanım zayıf" dedi.

55 yaşındaki Boris Johnson, İngiltere hayranı ve Milli Mücadele düşmanı Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'ın oğlu. Damat Ferit Paşa hükümetlerinde Maarif (Eğitim) ve Dahiliye Nazırlığı (İçişleri Bakanlığ) yapan Ali Kemal'ın babası Hacı Ahmet Rıza Efendi, 1813'te Çankırı'nın Kalfat köyünde doğmuştu.

Johnson 2005'teki röportajında Türkiye'nin üyeliğine sempatiyle baktığını dile getiriyor, Türk yanının zayıf olduğunu belirtse de "Türkiye'yi seviyorum" diyor.

Johnson, 2016'da Brexit kampanyası sırasında oy toplamak için birçok açıklamasında, 'Türk göçünün İngiltere için tehdit teşkil ettiğini' ifade etmişti. Daha sonra sorulduğunda, bu tür açıklamalar yaptığını inkar etti.

İLGİLİ - Çankırılı Boris, İngiltere'yi birbirine kattı 

İLGİLİ - Emperyalizm düşkününün torunu kazandı, bayram yapması Kuzu'ya kaldı