CIA 5. yıldönümünde Bin Ladin'in yakalanma öyküsünü dakika dakika yayınladı

CIA 5. yıldönümünde Bin Ladin'in yakalanma öyküsünü dakika dakika yayınladı

El-Kaide lideri Usame Bin Ladin'in ölümünün 5. yıldönümünde CIA, 2011'de Pakistan'da terör örgütü liderine düzenlenen operasyonun dakika dakika ayrıntılarını yayınladı. CIA 5. yıldönümünde Bin Ladin’in yakalanma öyküsünü dakika dakika yayınladı

CIA bugün hiç beklenmedik bir paylaşımda bulundu. El Kaida lideri Usame Bin Ladin’in Pakistan’da yakalanarak öldürülmesinin 5. yıl dönümü dolayısıyla CIA,resmi twitter hesabından, operasyonun ayrıntılarını dakika dakika paylaştı.

CIA hesabından önce, operasyon öncesi hazırlıklar anlatıldı;
* 2011’de ABD askerleri Pakistan Abbottabad’da yaptıkları operasyonla Usame Bin Ladin’i öldürdüler * Operasyonun başarısı, CIA’nın, ABD ordusunun da desteğiyle, yıllarca süren gelişmiş istihbarat operasyonları ve analizleri sayesinde gerçekleşti. * 2010 sonunda, Abbottabad-Pakistan’daki bir yerleşkeye ilişkin istihbarat geldi. Yerleşke ve içindeki ana binanın, bölge için alışılmadık güvenlik önlemleri içerdiği bildirildi. * İstihbarata göre yerleşkenin etrafında yüksek duvarlar, çift giriş kapısı vardı. Yerleşkede hiçbir telefon ya da internet bağlantısı bulunmuyordu. Ayrıca çöpler atılmıyor, içerde yakılıyordu. * Saldırı timleri, yerleşkenin inşa edilen bire bir kopyasında, içerde karşılaşabilecekleri değişik durumlara hazırlık için yeri değiştirilebilir duvarların olduğu bir ortamda saldırı provası yaptılar. * Usame Bin Ladin’in öldürülmesi, ABD liderliğinde El Kaide’nin düzenini bozmak, parçalamak ve yenmek kampanyasında önemli bir zafer oldu.

Ardından, “USLRaid” etiketiyle, dakika dakika operasyonun ayrıntıları verildi;
* Öğleden sonra saat 1.25- ABD Başkanı Obama, Savunma Bakanı Panetta ve Ortak Özel Harekat Komutanı Amiral McRaven Abbottabad’daki operasyonun gerçekleşmesi için onayı verdi.
* Öğleden sonra 1.51- Pakistan-Abbottabad’daki yerleşkeye gitmek üzere helikopterler Afganistan’dan havalandı. * Öğleden sonra 3.30- 2 helikopter Abbottabad’daki yerleşkeye indi. Biri yere çakıldı, ancak operasyon herhangi bir gecikme ya da yaralanma olmadan devam etti. * Öğleden sonra 3.30- ABD Başkanı Abbottabad’daki durumu Beyaz Saray Situation Room’dan canlı izledi. * Öğleden sonra 3.39- Usame Bin Ladin üçüncü katta bulundu ve öldürüldü. * Öğleden sonra 3.39-4.10- Timler, yerleşkeden analiz edilmek üzere büyük miktarda materyaller topladı. * Öğleden sonra 3.53- ABD Başkanı’na, öldürülen kişinin Usame Bin Ladin olduğuna ilişkin geçici bilgi verildi. * Öğleden sonra 4.05- İlk helikopter Afganistan’a dönmek üzere bölgeden ayrıldı. * Öğleden sonra 4.08- Saldırı timleri, yere çakılmış helikopteri imha etti. * Öğleden sonra 4.10- Yedek helikopter Abbottabad’da kalan tim üyelerini ve malzemeleri alarak hareket etti. * Öğleden sonra 5.53- Helikopterler Afganistan’a döndü ve Amiral McRaven timleri kutladı. * Öğleden sonra 7.01- ABD Başkanı’na öldürülen kişinin Usame Bin Ladin olduğuna dair yüksek ihtimalli teşhis bilgisi iletildi.