Cumhuriyetçi Senatör Corker: Bugün olsa Trump'a destek vermezdim

Cumhuriyetçi Senatör Corker: Bugün olsa Trump'a destek vermezdim

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Corker, bugün yeniden seçim olması durumunda ABD Başkanı Trump'a destek vermeyeceğini belirtti

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob Corker, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkeyi yönetme konusunda ciddi sorunlar yaşadığını savunarak, "Açıkça görülüyor ki Başkan olarak meselelerin üstesinden gelemeyecek." ifadesini kullandı.
ABD Başkanı Trump ile Cumhuriyetçilerin önemli senatörlerinden Corker arasındaki söz düellosu, Amerikan kamuoyunda gündeme damgasını vurdu.

Sabah saatlerinde Twitter hesabından Corker'ı hedef alan Trump, Cumhuriyetçi senatörün "İran'la nükleer anlaşmada önemli rolü olduğunu" ve şimdi de vergi reformu konusunda kendisine karşı mücadele ettiğini savundu. Trump ayrıca, kendisinin destek vermemesi sebebiyle 2018 yılındaki ara seçimlerde Corker'ın yarışamayacağını ve bu pozisyondaki bir senatörün vergi reformuna karşı çıkmasının çok üzücü olduğunu belirti.

Amerikan CNN kanalına konuşan Corker ise Trump'ın yorumuna sert sözlerle cevap verdi.

'TRUMP ÜLKEYİ YÖNETME KONUSUNDA CİDDİ SORUNLAR YAŞIYOR'

Bugün yeniden başkanlık seçimleri olması halinde Trump'a destek verip vermeyeceği sorusuna, "Hayır, kesinlikle." cevabını veren Corker, Trump'ın ülkeyi yönetme konusunda ciddi sorunlar yaşadığını ifade etti. 2018 ara seçimlerine girip girmemesiyle Trump'ın desteği arasında bir ilgi olmadığını söyleyen Corker, ABD Başkanı'nın bu konuda yalan söylediğini iddia etti. "Açıkça görülüyor ki Başkan olarak meselelerin üstesinden gelemeyecek." değerlendirmesini yapan Corker, Trump'ın Amerikan çocuklarına rol model olamayacağını da savundu. "O, sanıyorum en çok da 'ülkemizin değerini düşürmesi' ile hatırlanacak ve bu utanç verici bir şey. Şu anda yaşananlar ülkemize zarar veriyor." görüşünü paylaşan Corker, Trump konusunda hayal kırıklığı yaşadığını dile getirdi.

TRUMP: CORKER GİBİLER ABD'Yİ GERİYE GÖTÜRDÜ

Corker'ın açıklamalarından kısa süre sonra Twitter hesabından bir kez daha paylaşımda bulunan Trump, "Senatör Corker, Dış İlişkiler Komitesinin yetersiz başkanıdır; ABD'nin (bu konuda) yaptıklarının ne kadar eksik olduğuna bakın. Tüm dünyanın bize nasıl gülüp bizden avantaj sağladığıyla ilgili hiçbir fikri yok. Bob Corker gibiler ABD'yi geri götürdüler. Şimdi ileri gitme zamanı." yorumunu yaptı.

ABD Kongresinde gerçekleşen bir oturumun ardından kameralara  konuşan Corker, Trump'ın Twitter'dan yaptığı son açıklamaya bir kez daha yanıt verdi. Trump'la birkaç kez özel yemek de yediğini ve görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Corker, "Ancak bir ilerleme görmüyoruz. Normalde Amerikan Başkanı'ndan insanlar ilham alır, ancak şu anda durumun böyle olmadığı görülüyor." değerlendirmesini yaptı.

Trump, daha önce de vergi reformuyla ilgili açıklamaları nedeniyle Corker'ı hedef almış, Corker ise tasarının birçok eksiği olduğunu savunmuştu. Geçen yılki başkanlık seçimlerinin kampanya sürecinde de Corker Trump'a önce destek vermemiş, kampanya sürecinin ilerleyen aşamalarında desteklemişti.