Danimarka'da infial yaratan olay! Başbakan açıklama yapmak zorunda kaldı

Danimarka'da infial yaratan olay! Başbakan açıklama yapmak zorunda kaldı

Danimarka'da yaşanan bir olay ülke gündemine damga vurdu. Başbakan Mette Frederiksen'den açıklama geldi.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, hafta sonu ailesi için yemek hazırladığı anlara ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Fotoğrafta ise tezgah üzerinde bir doğrama tahtası üzerinde doğranmış tavukların yanında sebzelerin doğranmaya devam edildiği görüldü.

TAVUKLARLA SEBZELERİ AYNI DOĞRAMA TAHTASINDA DOĞRADI!

Fotoğrafa dakikalar içinde yorum yağdı. Kullanıcılar Danimarka Gıda Ajansı'nın tavsiyelerine aykırı hareket edildiğini belirterek Mette'ye tepki gösterdi.

DANİMARKA'DA TANSİYON YÜKSELDİ

Yorum bombardımanına tutulan fotoğrafın altına, "Çiğ tavuk etinin sebzelerle karıştırılmasının tehlikesi, hem kampilobakter hem de salmonella bakterilerinin tavukta oluşabilmesidir.", "Danimarka Gıda Ajansı'nın çiğ etin salata ve ekmek gibi gıdalardan ayrılması gerektiği yönündeki tavsiyesine uymanızı öneririm", "Gıda ve İlaç İdaresi nerede? "Para cezası uygulanmalı", "Sevgili Mette, çiğ kümes hayvanları ve çiğ sebzeleri için asla aynı kesme tahtasını kullanma." yorumları geldi.

BAŞBAKAN'DAN YENİ PAYLAŞIM GELDİ

Bin 250 yorum gelen paylaşım, ülke gündemine oturdu. Bu tepkilerin ardından Mette ikinci bir paylaşım yaparak doğrama tahtasının temiz halini gösterdi.

ekran-goruntusu-2024-02-27-175301.png

BAŞBAKANLIK: İKİ KESİM ARASINDA TEMİZLİK YAPILDI

Mette paylaşımına "Tabi ki soğan ve tavuk bir tencerede olmalı ve yeterince ısıtılmalı. Ayrıca hem tahtanın hem de bıçak sonradan dezenfekte edildi." notunu ekledi.

Başbakanlıktan açıklama: İki kesim arası temizlik yapıldı

Mette'nin paylaşımını yeterli bulmayan hükümet ayrıca bir açıklama yayınladı. Başbakanlık açıklamasında iki kesim işlemi arasında tahtanın yıkandığını duyurdu.

ekran-goruntusu-2024-02-27-175336.png

BÖYLE DERTLERİN OLACAK

Danimarka'nın gündemi Türkiye'de hayretle karşılandı. Sosyal medya kullanıcıları, "Şu şekil dertlerin olacak", "Allah başka dert vermesin" yorumlarında bulundu.