Dendias "Halı altına süpüremeyiz!" dedi, gözler Çavuşoğlu'na çevrildi

Dendias "Halı altına süpüremeyiz!" dedi, gözler Çavuşoğlu'na çevrildi

Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla birlikte yapmış olduğu ortak basın toplantısında yaşanan gerginlik sonrası Kathimerini gazetesine konuştu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla birlikte yaptığı ortak basın toplantısında yaşanan gerginliğin ardından Kathimerini gazetesine konuştu.

''Farklı anlayış ve yaklaşımımız olduğu meseleleri halı altına süpürmek imkansız" diyen Dendias, Ankara'da gergin geçen görüşmenin iki ülke arasındaki ilişkileri aşamalı olarak düzeltme sürecinin "ilk bölümü" olabileceğini düşündüğünü söyledi. 

Çavuşoğlu'yla Atina'da da görüşme yapılacağını belirten Dendias, bu görüşmede AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in de görüşebilmesi için gerekli koşulları oluşturmak için çabalayacaklarını söyledi.

Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'deki tavrının daha da sertleştiğini düşünmediğini söyleyen Dendias, taraflar arasında uluslararası yasalardan kaynaklı bir farklılık olduğunu, bu durumun çözümü bulanıklaştırdığını ama imkansız kılmadığını kaydetti.