Donald Trump'ın vergi dosyasında Türkiye detayı

Donald Trump'ın vergi dosyasında Türkiye detayı

New York Times gazetesinin özel raporu sonrası, başkan Trump’ın, içlerinde Türkiye de olan yabancı ülkelerden elde ettiği kazancın açıkladığından daha fazla olduğu görüldü.

3 Kasım Başkanlık seçimlerine çok az zaman kala, ABD’de politik, sosyal, ekonomik, hukuki skandallar bitmek bilmiyor. 2016 başkan adaylığı döneminden beri hakkında çeşitli iddialar ortaya atılan başkan Trump’ın vergi konusu, New York Times gazetesinin özel araştırması ile gündeme bomba gibi düştü.  Trump’ın vergi skandalı son günlerin en çok konuşulan konusu oldu.

Medyafaresi'nden Ayşın Savatlı'nın haberine göre; NY Times’ın yaklaşık 20 yıllık vergi raporlarına dayandırdığı araştırmasına göre, başkan Trump başkan seçildiği 2016 yılında ve ilk başkanlık yılı olan 2017’de sadece 750 dolar gelir vergisi ödedi.

Şirket gelirlerinin giderlerinin altında kaldığını gösteren vergi beyannamelerine göre, Trump’ın varlıkları büyük boyutta zarar ediyordu ve milyonlarca dolarlık finansal kayıplarla borca batık hale gelmişti. Ayrıca son 15 yılın 10 yılında hiç vergi ödememişti. 2018 ve 2019 yıllarına ait vergi raporlarına ise gazete tarafından ulaşılamadı.

Emlak kralı babası sayesinde, henüz 3 yaşındayken bile 413 milyon dolar serveti bulunan Trump, “The Apprentice”  isimli televizyon programında kazandığı yaklaşık 427 milyon doların tamamını kötü giden diğer işlerini finanse etmek için kullanmıştı; ancak kötü gidişi durduramadı ve borç miktarı bugün itibariyle 421 milyon dolara ulaştı.

Forbes Dergisi’nin 2019 yılı belirlemelerine göre, 2.5 milyar dolar serveti bulunan başkan Donald Trump, Eylül 2019 itibariyle, koronavirüs pandemisi nedeniyle 600 milyon dolarlık kayıp yaşadı.

NY Times raporu, Trump grubunun finansal olarak kötü durumunu göstermenin ötesinde, Amerikan ulusal güvenlik kaygıları açısından da önem arz ediyor. Rapor, başkan Trump’ın, başkan olduktan sonra yabancı ülkelerden elde ettiği kazancın kamuoyuna açıkladığından daha fazla olduğunu gösteriyor.

Trump, başkanlık döneminin ilk iki yılında kazancının 73 milyon dolarlık kısmını deniz aşırı yatırımlarından elde etmişti. Bu gelirlerin çoğu İskoçya ile İrlanda’daki golf tesislerinden ve Türkiye, Hindistan, Filipinler gibi çeşitli ülkelerdeki lisans anlaşmalarından gelmekteydi. Trump’ın Filipinler’de 9.3 milyon, Azerbaycan’da ise 5 milyon dolar değerinde otel projeleri yaptığı görülüyordu.

Trump’ın Amerikan başkanlığının ilk yıllarında, Filipinler’den 3, Hindistan’dan 2.3, Türkiye’den ise 1 milyon dolar nakit şeklinde gelir elde ettiği vergi beyannamelerinde görülüyordu. Ayrıca, yine bu raporlardan, geçtiğimiz 20 yıl içinde, Türkiye İstanbul’daki Trump kulelerinin lisans anlaşmalarından 13 milyon dolardan fazla gelir elde ettiği anlaşılıyordu.

2017 yılında Amerikan Vergi Dairesi’ne sadece 750 dolar gelir vergisi ödeyen Trump, Panama, Hindistan, Filipinler gibi ülkelerde yüzbinlerce dolar vergi ödemişti.

“Açık Sırlar” (Open Secrets) isimli, politikada paranın etkisini araştıran bir organizasyonun 2019 tarihli raporuna göre, Trump’ın başkanlık döneminin ikinci yılının sonuna kadar yurtdışındaki varlıklarının toplam değeri 130 milyon dolara ulaşmıştı. 2016’dan 2019’a kadar geçen dönemde, Trump’ın beyan ettiği gelirlerinin 7 milyon dolarlık kısmı Türkiye’den geliyordu. Ayrıca Filipinler’den ve Hindistan’dan da toplam 9 milyon doların üstünde gelir elde ediyordu.

Başkan Trump, yabancı ülkelerdeki yatırımları nedeniyle Amerikan dış politikasını objektif yürütmemekle suçlanıyor. Özellikle otoriter ülkelere, Amerika’nın çıkarlarının aksine olacak şekilde, arka çıktığı iddia ediliyor. Yabancı ülkelerin Trump ile aralarında kurulan ticari ilişkileri kullanarak politika ve diplomasiyi manipüle ettikleri söyleniyor.

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN