Dün umutlanmıştı: Barzani’ye soğuk duş

Dün umutlanmıştı: Barzani’ye soğuk duş

Irak yönetiminden, Barzani’nin Cumhurbaşkanı yardımcıları Allavi ve Necuyfi ile görüşmesinde alınan kararlarla ilgili açıklama yapıldı.

Irak yönetimi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin Irak Cumhurbaşkanı yardımcıları İyad Allavi ve Usame en-Nuceyfi ile görüşmesi sonrası alınan kararların Bağdat için bağlayıcı olmadığını açıkladı.

Irak Cumhurbaşkanı yardımcılarının Barzani ile görüşmesine ilişkin açıklama yapıldı. Irak Başbakanlık sözcüsü Saad Hadisi, yaptığı açıklamada, "Irak  hükümeti, IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin Cumhurbaşkanı yardımcıları İyad Allavi  ve Usame en-Nuceyfi ile görüşmesi sonrası alınan kararlarla ilgilenmiyor ve  kararlar hükümet için bağlayıcı değil." dedi.

Hadisi, Bağdat yönetiminin anayasaya aykırı işleri (referandum) tanımadığını belirterek, yönetimin IKBY'deki referandum sebebiyle tavrının değişmediğini ifade etti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de açıklamalarında, IKBY'ye referandumu  iptal etmesi yönünde çağrıda bulunurken, Bağdat ve Erbil arasında diyalog ve  müzakerelerin ancak gayrimeşru referandumun iptali sonrası başlayabileceğini dile getirdi. 

Barzani,  Irak Cumhurbaşkanı yardımcıları İyad Allavi ve Usame  en-Nuceyfi ile Süleymaniye kentinde dün bir araya gelmişti. IKBY ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Barzani, Allavi ve  Nuceyfi'nin üçlü toplantısında, Irak'ın içinde bulunduğu mevcut durum ve siyasi  gelişmelere bağlı sorunların çözüm yollarınının ele alındığı belirtilmişti.

Açıklamada ayrıca, üç tarafın da Irak'taki gergin atmosferin  yatıştırılması için "siyasi partiler ve taraflar arasında görüşmelerin başlaması, görüşmelerin açık bir ajanda üzerinden yürütülmesi, IKBY üzerindeki yaptırımların  ivedi bir şekilde kaldırılması ve en yakın zamanda Bağdat ile Erbil arasında  toplantıların başlaması" maddeleri üzerinde mutabakata vardığı kaydedilmişti.