Dünyayı ayağa kaldıran açıklama Rusya'dan geldi! Gözler Fransa'da... Nükleer savaş başlatacak sözler

Dünyayı ayağa kaldıran açıklama Rusya'dan geldi! Gözler Fransa'da... Nükleer savaş başlatacak sözler

Fransa'nın Ukrayna topraklarına asker gönderme girişimine karşı Rusya'dan yüksek tonda bir yanıt geldi.

Fransa'nın Ukrayna'ya asker göndermesine ilişkin değerlendirmede bulunan analistler ve uzmanlar, bu durumun küresel bir savaşa hatta küresel bir nükleer savaşa yol açacağını vurguluyor. Yaşanan gelişmeler üzerine Rus yetkilinin yaptığı açıklama ise adeta ateşe benzin döktü. Moskova'dan gelen açıklama dünyayı şok etti.

MACRON, UKRAYNA'YA DESTEK GÖNDERME SEÇENEĞİNİ MASAYA YATIRDI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Şubat ayında Rusya'nın Ukrayna savaşında yenilmesinin Avrupa'nın güvenliği için hayati önem taşıdığını ifade etti. Macron, Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım gönderilmesini görüşmek için bir araya getirdiği Avrupalı liderlerle Ukrayna'ya asker gönderilmesi konusunda ise fikir birliğine varılamadığını söyledi. Macron, "Ancak hiçbir seçenek göz ardı edilmemeli. Rusya'nın kazanmaması için gereken her şeyi yapacağız" dedi.

Macron'un Batılı ülkelerin Ukrayna'ya asker göndermesini gündeme taşımasına, başta ABD olmak üzere birçok ülke tepki gösterdi. Avrupalı ülkeler arasında İngiltere ve İtalya'nın tepkisi öne çıktı.

"NÜKLEER ÇATIŞMA TEHLİKESİ OLDUĞUNU ANLAMIYORLAR MI?"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin konuyla ilgili ise "Nükleer çatışma tehlikesi olduğunu anlamıyorlar mı? Bu savaş sonucunda medeniyet yok olabilir. Güçlü bir Rusya olmadan sağlam bir küresel düzen mümkün değildir. Arap ülkeleri ve Latin Amerika ile bağları güçlendirmenin önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

"FRANSIZ ASKERLERİNİ ÖLDÜRECEĞİZ. HEPSİNİ ÖLDÜRECEĞİZ" 

Rusya'nın resmi medyası TASS ise bugün Devlet Duması Başkan Yardımcısı Pyotr Tolstoy'un açıklamalarını ön plana çıkardı. Fransa'nın Ukrayna'ya asker gönderme olasılığını değerlendiren Tolstoy, "Ukrayna topraklarına gelecek tüm Fransız askerlerini öldüreceğiz. Hepsini öldüreceğiz" dedi. Tolstoy ayrıca şimdiye kadar Ukrayna'ya 367 Fransız paralı askerinin geldiğini tespit ettiklerini ve bunların 147'sinin etkisiz hale getirildiğini hatırlattı.

Tolstoy ayrıca Macron'un açıklamalarını Rusya'nın en kısa tabirle "Umursamadığını" hatırlattı.