Erdoğan-Biden zirvesinde neden basın krizi çıktı?

Erdoğan-Biden zirvesinde neden basın krizi çıktı?

NATO zirvesinde gerçekleşmiş olan Erdoğan ile Biden ikili görüşmesinde basın krizi yaşandığı öğrenildi.

20 Ocak'ta göreve başlayan  ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan 24 Nisan'dan önce telefonla gerçekleştirdiği görüşmeden sonra dün  NATO Liderler zirvesinde AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı ile ilk kez yüz yüze geldi. 

Tüm dünyanın dikkatini çeken görüşmenin ardından ABD Başkanı Joe Biden, Tayyip Erdoğan'la gerçekleştirdikleri ikili görüşmeyi, "çok iyi bir görüşme yaptık" sözleriyle değerlendirmede bulundu. İki liderin baş başa 48 dakika süren görüşmesi sırasında basın krizi yaşandığı ortaya çıktı. İddialara göre ABD Başkanı Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmesinin ardından Türk muhabirler içeriye davet edilirken, ABD basını içeriye alınmadı. 


ABD merkezli New York Post'ta yer alan habere göre, ikili görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya geçişte ABD'li gazeteciler içeri girmesine izin verilmedi. Beyaz Saray'ın programına göre bir mola olduğu belirtilen haberde, toplantının devam edeceği söylenmedi. Habere göre ABD'li muhabirler, toplantının devam ettiğini Beyaz Saray basın sorumlularından değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basın ofisinin ikili görüşmeye dair sosyal medyadan yaptığı paylaşımdan öğrendi. 


Odanın dışında 112 dakika bekleyen ABD'li muhabirler içeri davet edildiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden'ı masada heyet ile birlikte otururken gördü.  Biden gazetecileri gördüğünde "Çok iyi bir görüşme gerçekleştirdik." dedi. Biden'in ne dediğini anlamayan ABD'li gazeteciler bağırarak, "Sizi duyamadık efendim" diye karşılık verdi. Biden da "Çünkü hiçbir şey söylemedim" diye ekledi.