Erdoğan, kendisi hakkında şiir okuyan Alman Jan Böhmermann'dan şikayetçi oldu

Erdoğan, kendisi hakkında şiir okuyan Alman Jan Böhmermann'dan şikayetçi oldu

Açıklamada, bir avukatlık bürosu tarafından verilen söz konusu dilekçenin konusunun 31 Mart’ta yayınlanan “ZDF Neo Royal” programında aleni bir şekilde okunan tahkir şiirinin olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya ZDF kanalında kendisi hakkında bir şiir okuyan Jan Böhmermann’dan şikayetçi oldu.
Mainz Savcılığından yapılan yazılı açıklamada, çok sayıda basın mensubunun, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Jan Böhmermann hakkında şikayetçi olup olmadığına ilişkin savcılığa sorular yönelttiği ifade edilerek, bu doğrultuda Alman Ceza Kanunu’nun 185. maddesine göre, hakaretten dolayı ilgili şikayet dilekçenin Mainz Savcılığı’na iletildiği kaydedildi.
Daha önce de Türkiye’nin, Almanya Dışişleri Bakanlığına konuyla ilgili nota verdiği açıklanmış ve Jan Böhmermann hakkında Türkiye olarak Alman Ceza Kanunu’nun 103. ve 185. maddeleri uyarınca inceleme başlatılması talebinde bulunulduğu belirtilmişti.   Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, bu konuda birkaç gün içinde karar vereceklerini ifade etmiş ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, program beğenilsin beğenilmesin bunun “bilinçli bir tahkir” olduğunu ifade ettiğini bildirmişti.
Mainz Savcılığı da Böhmermann hakkında daha önce, yabancı devletlerin temsilcilerine veya organlarına hakaret etme suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı.