Erdoğan'dan Bıden'a 'Suriye' mesajı: "Demokrasiyi müdafaa edin!"

Erdoğan'dan Bıden'a 'Suriye' mesajı: "Demokrasiyi müdafaa edin!"

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk milleti, tüm Suriyelileri temsil kabiliyetine sahip bir siyasi sistem kurulmasının, barış ve istikrarın yeniden tesisi için şart olduğuna inanmaktadır." açıklamasında bulundu.

Gururla söylüyorum ki Türkiye’nin pozisyonu, Suriye iç savaşının başlangıcından itibaren hiç değişmemiştir" dedi. Suriye savaşının 10. yıldönümü dolayısıyla Bloomberg'e makale yazan Erdoğan, ABD'de Biden yönetiminin verdiği sözü tutmasını isteyerek ''Biden yönetimi, verdiği sözleri tutarak, Suriye’deki trajediyi sonlandırmak ve demokrasiyi müdafaa etmek için bizimle birlikte çalışmalıdır'' ifadelerine yer verdi.dedi.

Suriye savaşının 10. yıldönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bloomberg için makale kaleme aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajları şu şekilde:

''Bölgede barış ve istikrarın yeniden tesis edilmesinin Batı'nın Türkiye'yi samimi bir şekilde desteklemesine bağlı olduğuna inanıyorum.

Demokrasi, özgürlük ve insan haklarının yeniden moda olduğu şimdilerde insanlığın Suriye’deki icraatları, samimiyetimizin nihai ölçüsü olacaktır.

Gururla söylüyorum ki Türkiye’nin pozisyonu, Suriye iç savaşının başlangıcından itibaren hiç değişmemiştir.

Barışçıl ve kalıcı çözümün Suriye'nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine saygı gösterilmemesi halinde mümkün olamayacağını vurguluyoruz.

Türkiye'nin yerel unsurlarla birlikte oluşturduğu güvenli bölgeler, komşumuzun (Suriye) geleceğine olan bağlılığımızın kanıtıdır.

BIDEN YÖNETİMİ VERDİĞİ SÖZÜ TUTMALI

Biden yönetimi, verdiği sözleri tutarak, Suriye’deki trajediyi sonlandırmak ve demokrasiyi müdafaa etmek için bizimle birlikte çalışmalıdır.

Batı’nın öncelikle (Suriye'de) güvenli bölgelere saldıran ve eli kanlı rejime payanda olan YPG’ye karşı net tavır takınması gerekmektedir.

Suriye halkının en temel insan onuru taleplerini karşılamayan tüm planları reddediyoruz. Zira bu tür seçenekler krizi ancak derinleştirecektir.''

Ayrıntılar birazdan...