Erdoğan'ın 'tutuklamamız istendi, gülüp geçtik' dediği Beşir kafeste

Erdoğan'ın 'tutuklamamız istendi, gülüp geçtik' dediği Beşir kafeste

Sudan'da 30 yıl önce darbeyle başkanlığa gelen ve halkın aylarca süren protestoları sonucunda nisan ayında askerler tarafından devrilen Ömer Beşir, büyük bir askeri konvoyla getirildiği ilk duruşmada kafese konuldu. Devrik lideri soruşturan polis, Beşir'in Suudi Arabistan'dan 90 milyon dolar nakit para aldığını itiraf ettiği yönünde ifade verdi. 

Sudan'ın başkenti Hartum'da 'yasadışı mal edinmek, yasadışı döviz bulundurmak, resmi olmayan şekilde hediyeler kabul etmek ve yolsuzluktan' yargılanmaya başlayan eski Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, ilk duruşmada kafes içinde tutuldu. 

Mahkemede ifade veren polis tuğgenerali Ahmed Ali Muhammed, devrik liderin gözaltındaki sorgusu sırasında, Suudi Arabistan'ın eski Kralı Abdullah bin Abdulaziz'den 65 milyon dolar, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'dan 25 milyon dolar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Halife bin Zayid el Nahyan'dan 1 milyon dolar aldığını itiraf ettiğini öne sürdü. Polis dedektifine göre Beşir, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın parayı devlet bütçesi dışında harcaması için gönderdiğini, kendisinin de parayı bağışlara aktardığını, eski Kral Abdullah'ın da iki ayrı ödemede bulunduğunu anlattı.

Mahkemeye geleneksel beyaz dişdaşe giyip sarık takarak katılan Beşir, tutulduğu kafeste Muhammed'in ifadesini dinledi, ancak yorumda bulunmadı.

Daha sonra gazetecilere konuşan avukatı, suçlamaları kabul etmediklerini, bir devlet başkanının konutunda yabancı para bulunmasının normal olduğunu söyledi. 

SADECE EVİNDE 100 MİLYON DOLAR ÇIKTI
Beşir ilk tutuklandığında, yargı kaynakları, konutunda 351 bin dolar, 6 milyondan fazla euro ve 5 milyon Sudan sterlini bulunduğundan söz etmişti. Ama daha sonra savcılar devrik liderin konutunda 100 milyon doları aşkın nakit para bulunduğunu açıklamıştı.

AYNI CEZAEVİNDE...
İlk duruşmada soru üzerine ismini ve yaşını teyit eden Beşir (75), nerede ikamet ettiği sorulduğunda gülerek "Öncesinde havaalanı bölgesinde, ordu karargahında ve şimdi Kobar Cezaevinde" yanıtını verdi. Beşir iktidardayken binlerce muhalifi Kobar Cezaevine göndermişti. 

Sonraki duruşmanın cumartesi görüleceği açıklandı.

'GÜLÜP GEÇTİK' DEMİŞTİ
AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 28 Aralık 2017 tarihinde Çad'dan Tunus'a geçerken uçakta bulunan gazetecilere, o dönem İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı için Türkiye'ye gelen Ömer El Beşir'in tutuklanması için Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yazı yolladığını açıklamıştı. Ayrıca Erdoğan "bu talebe gülüp geçtik" demişti.