Eski Suudi Prensi: İran'ın doğusundaki grupları silahlandırdık

Eski Suudi Prensi: İran'ın doğusundaki grupları silahlandırdık

Suudi Arabistan’ın eski Veliahdı Mukrin bin Abdulaziz, Suudi Arabistan’ın İran’ın doğusundaki grupları silahlandırdığını açıkladı.

YDH'nin Kuveyt’te yayımlanan El'an gazetesinden aktardığına göre eski Suudi Veliahdı Mukrin bin Abdulaziz, Suudi yönetiminin ulusal güvenlik gerekçesiyle tehlike olarak gördüğü İran’ın Sistan u Belucistan bölgesindeki grupları silahlandırdığını açıkladı.
Riyad kentindeki Kral Faysal hastanesinde tedavi olan Prens Abdurrahman bin Abdulaziz’in ziyareti sırasında Prens Turki bin Nasır bin Abdulaziz ve diğer Suudi prensleri, eski Veliaht Mukrin bin Abdulaziz’in Suudi Arabistan’ın İran’ın doğusundaki muhalif silahlı grupları silahlandırmasından kaygı duyduğunu açıkladı.
Prens Turki bin Nasır, eski Veliaht Mukrin bin Abdulaziz’den naklen Suudi Arabistan’ın C-130 tipi nakliye uçaklarıyla Pakistan’ın İran sınırındaki Belucistan vilayetinin Dalbendin havaalanına 5 kez silah naklettiğini ve bu silahları İran’a muhalif silahlı gruplara verdiğini söyledi.
İran’ın Ahvaz kentindeki ayrılıkçı grupların da Kuveyt üzerinden silahlandırıldığını belirten Mukrin bin Abdulaziz’in İran’ın Suudi Arabistan’a benzer bir karşılık vermesinden kaygı duyduğu ifade edildi.
Kral Abdullah döneminde Salman’dan sonra 2. Veliahd olan Mukrin bin Abdulaziz, Salman’ın kral olmasından sonra veliahtlığa yükselmişti.
Ancak Salman bin Abdulaziz kral olduktan yaklaşık 4 ay sonra kardeşi Mukrin bin Abdulziz’i veliahtlıktan azlederek o dönemde 2. Veliaht olan Muhammed bin Naif’i veliaht, kendi oğlu Muhammed bin Salman’ı da 2. Veliaht ilan etti.