Fidel Castro: Hayatımın sonuna yaklaşıyorum, ancak fikirlerimiz yaşamalı

Fidel Castro: Hayatımın sonuna yaklaşıyorum, ancak fikirlerimiz yaşamalı

Fidel Castro, Küba Komünist Partisi kongresinde yaptığı konuşmada, hayatının sonuna yaklaştığını, ancak Kübalı komünistlerin fikirlerinin sürmesi gerektiğini söyledi.

AP'nin haberine göre, Küba devriminin tarihsel lideri Fidel Castro, Küba Komünist Partisi'nin kongresinde konuşma yaptı. Yakında 90 yaşında olacağını söyleyen Fidel, hayatının sonuna yaklaştığını belirtti.

Kendisinin yakında hayatını kaybedecek olmasına karşın, Kübalı komünistlerin fikirlerinin sürmesi gerektiğini belirten Fide, coşku ve onurla çalışıldığında bu fikirlerin insanların ihtiyaç duyduğu maddi ve kültürel ürünleri üretebileceğini söyledi.

Kongrede Fidel'in kardeşi Raul Castro'nun partideki liderlik görevini sürdürmesi kararlaştırılırken, kapitalizmin bir tehdit olmayı sürdürdüğü duyuruldu.

ABD ile yeniden başlayan ilişkiler de kongrenin konusu olurken, üst düzey parti yetkilileri ABD Başkanı Barack Obama'nın gezisinin ideolojik bir saldırı olduğunu ve ABD'nin hala Küba'yı kontrol etmek istediğini vurguladı.

"Buradaki son konuşmalarımdan birini yapıyor olabilirim" diyen Fidel Castro, "Latin Amerika'daki kardeşlerimize ve dünyaya Küba halkının zafer kazanacağını söylemeliyiz" dedi.