Filipinler'in popülist lideri idamı geri getirmek istiyor

Filipinler'in popülist lideri idamı geri getirmek istiyor

Filipinler’de geçen hafta yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan Rodrigo Duterte, ülkede 2006 yılında kaldırılmış olan idam cezasını yeniden uygulamaya sokacağını açıkladı.

Seçim propogandası sırasında popülist ve sert çıkışlarıyla dikkat çeken Rodrdigo Duterte, başkan seçildikten sonraki ilk basın toplantısında kongreye idam cezasının geri getirilmesi çağrısında bulunacağını söyledi.

“Kurşun harcamaya değmez”

Özellikle uyuşturucu madde suçları olmak üzere, tecavüz, hırsızlık ve cinayet gibi suçlar idam cezası kapsamına alınacak. Duterte bu suçlular için ‘kurşun harcanmasını istemediğini’ belirterek asılarak idam edilmelerini teklif edeceğini söyledi. Duterte’nin diğer tartışmalı planları
arasında polise şüphelileri vurma yetkisi vermek ve gece 2’den sonra halka açık yerlerde alkol yasağı da bulunuyor. Çocukların belli bir saatten sonra tek başına sokağa çıkmasını da yasaklayacağını açıklayan Duterte, çocuklara izin veren ailelerin tutuklanacağını belirtti. 71 yaşındaki Duterte, başkanlık sarayını hastaneye dönüştürme sözü de verdi.

Takma adı ‘Cezalandırıcı’

Duterte seçim vaadini suçla mücadeleye yoğunlaştırmış ve sert söylemleriyle dikkat çekmiş; uyuşturucu tacirlerini öldürtüp Manila Körfezi’ne attıracağı tehdidinde bulunmuştu. Güney şehri Davao’nun belediye başkanı olan Duterte, burada suçlulara karşı verdiği sert mücadele ile ‘Cezalandırıcı’ lakabını almıştı. Belediye başkanlığı döneminde kentte binden fazla şüpheli, güvenlik güçlerince öldürüldü. Rodrigo ‘Digong’ Duterte, 9 Mayıs’ta yapılan devlet başkanlığı seçiminde oyların yaklaşık yüzde 39'unu alarak sandıktan birinci çıkmıştı. Filipinler’in şu anki devlet başkanı Benigno Aquino, seçim kampanyası süresince Duterte’nin bir diktatör olduğunu ve seçilmesi durumunda ülkede ‘terör estireceğini’ söylemişti. 30 Haziran’da yemin ederek devlet başkanlığını devralacak olan Duterte’nin görev süresi altı yıl olacak.