Fransa AİHM'i yok saydı: soykırımı inkarına ceza yasası kabul edildi

Fransa AİHM'i yok saydı: soykırımı inkarına ceza yasası kabul edildi

Bugüne kadar sadece Yahudi soykırımı inkarına ceza veren yasa bu değişiklik ile sözde "Ermeni soykırımı" inkarını da ceza kapsamına alacak

Fransız milletvekilleri akşam üzeri "Ermeni soykırımı inkarına da" cezayı getiren yasa değişikliği teklifini kabul etti.
Fransa hükümeti tarafından hazırlanan tasa değişikliği teklifi "Eşitlik ve Vatandaşlık" ismi altında "Adalet ve yargı" tarafından tanınmış insanlık suçları, savaş suçları, soykırımları, köle ticareti suçlarının inkarı, önemsizleştirilmesi, küçük görülmesi gibi durumlarda para cezası ve 1 sene hapis cezası ile cezalandırılmasını öngörüyor.
Gazetecilerin sorularına cevap veren Devlet Bakanı Ericka Bereigts bugüne kadar sadece Yahudi soykırımı inkarına ceza veren yasanın bu değişiklik ile tüm insanlık, savaş suçları ve "Ermeni soykırımı" inkarının da ceza kapsamına alacağını söyledi. Bakan Bereigts, Sözde Ermeni soykırım inkarına ceza yasasının Cumhurbaşkanı François Hollande'ın bir seçim vaadi olduğunu da belirtti.

Avrupa, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği ülkesi olan Fransa, Avrupa Konseyi'ne bağlı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) daha önce aldığı bir kararı yok sayarak Ermeni iddialarına karşı çıkmayı ülkesinde suç haline getirdi.  AİHM daha önce Doğu Perinçek'e bu konuda açılan davayı haksız bulmuştu.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Ermenistan'ı ziyareti sırasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptığı konuşmada, 1915 olayları için "soykırım" ifadesini kullanmıştı.