Fransa eylemlerinde polise karşı 'çıplak adam'

Fransa eylemlerinde polise karşı 'çıplak adam'

Fransa'da çalışma yasasında yapılması planlanan değişikliklere karşı farklı bir protesto gerçekleşti. Bir adam çıplak bir şekilde eyleme katıldı.

Fransa'da çalışma yasasındaki olası değişiklikleri protesto amacıyla haftalardır düzenlenen gösteriler sürüyor.
Tüm ülkeye yayılan eylemler sırasında ilginç görüntüler ortaya çıktı.
Normandiya'nın Caen şehrinde bir adam çırılçıplak soyunarak eylemlere katıldı. 2000 kişinin katıldığı eyleme polis gazlı müdahalede bulundu. Ardından protestocuların bir kısmı gözaltına alındı.

Geçen hafta da Paris sokaklarında hükümetin tasarısını protesto eden göstericiler ve Fransız polisi arasında çatışmalar yaşanmış, polis göstericilere tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti.
BBC Türkçe'nin haberine göre, rafineri işçilerinin greve gitmesiyle yaşanan yakıt sıkıntısı sonucu işe gitmeye çalışan Fransızların tercih ettiği trenlerde de sıkıntılar başlamış durumda.
Çalışma yasası reformu protestoları kapsamında Fransız havayolu şirketi Air France pilotları da greve gitme kararı aldı. Ancak Air France'taki grevin ne zaman başlayacağı henüz belli değil.
Fransa'daki 8 petrol rafinerisinin 6'sında hâlâ grevler devam ediyor ve üretim önemli ölçüde azalmış durumda. Ülkenin kuzeyinde bulunan ve Paris'in enerji talebini karşılayan Le Havre petrol terminalinde işçiler bu hafta da 'greve devam' kararı aldı.
Ülkenin en büyük sendikalarından Genel Emek Konfederasyonu'nun (CGT) başını çektiği grevlere İşçi Gücü (FO) sendikası da destek veriyor.
CGT, hükümetin yasalaşırmaya çalıştığı düzenlemelerin iş güvencesini ortadan kaldırdığını söylüyor ve düzenlemenin hükümetin iddia ettiği gibi işsizliği düşürecek bir özelliğinin de bulunmadığını savunuyor.
Hükümetse, yüzde 10'un üzerinde olan işsizliğin kalıcı olarak tek hanelere indirilebilmesi için işgücü piyasasının daha esnek hale getirilmesi ve şirketlere işe alım ile işten çıkarmalarda mevzuat kolaylığı sağlanması gerektiğini savunuyor.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise grevlere rağmen çalışma yasası reformundan taviz verilmeyeceğini söylüyor.