Genelkurmay Başkanı'nın "Askerler hazır olun!" dediği ABD'de yeni bir kaos mu yaşanacak?

Genelkurmay Başkanı'nın "Askerler hazır olun!" dediği ABD'de yeni bir kaos mu yaşanacak?

ABD'de Biden'ın 20 Ocak'ta görevi devralmasına sayılı günler kala ordudan kritik bir açıklama yapıldı. Genelkurmay Başkanı Milley ve kuvvet komutanlarının imza attığı mektupta uyarı bulunuyordu.

ABD’de 6 Ocak’ta yaşanan Kongre baskını sonrası ortalık bir türlü durulmuyor. ABD Başkanı Trump’ın destekçilerini kışkırtması sonrası yaşanan olayların ardından hakkında ikinci kez azil süreci başlatılmıştı. Başkan Yardımcısı Mike Pence ise kendisine yöneltilen yoğun baskılara rağmen Trump’ın azline yönelik bir adım atmakta direniyor. İşte yaşanan bu gelişmelerin ardından ABD ordusunun üst düzey isimlerinden de eşine az rastlanır bir açıklamada bulunuldu.

Trump’ın karışıklık çıkarttıktan sonra devreye sokacağı iddia edilen komutanlar, Kongre baskını ve Biden’ın görevi devralmasına göndermede bulundu. Genelkurmay Başkanı Mark Milley ve kuvvet komutanlarının altına imza attığı ortak açıklamada, “Başkent Washington'da 6 Ocak 2021’de yaşanan şiddet içeren ayaklanma, ABD Kongresi'ne ve Anayasal sürece yönelik doğrudan bir saldırıydı” denildi.

Biden’ın yemin törenine değinilen mektupta, “20 Ocak 2021’de eyalet ve mahkemelerin teyit ettiği ve Kongre’nin onayladığı üzere seçilmiş Başkan Biden göreve gelecek ve bizim 46’ncı Başkomutanımız olacaktır” ifadeleri kullanıldı. ABD ordusunun halkı ve anayasayı korumaya devam edeceği belirtilen mektupta, son bölümdeki şu sözler dikkat çekmeye devam ediyor: “İçeride ve dışarda ülkemizi koruyan tüm askerlerimiz, hazır olun, gözlerinizi ufukta tutun ve görevinize odaklanmaya devam edin.”