Goran yeni hükümet istedi

Goran yeni hükümet istedi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin en büyük muhalefet partisi olan Goran, Kerkük'te peşmergenin çekilmesi sonrası hükümetin lağvedilmesini istedi. Goran, sorumluların istifa etmesi ve ulusal geçiş hükümeti kurulmasını istedi.

Irak ordusunun Kerkük saldırısı karşısında peşmergenin çekilmesi, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde tartışma yarattı. Bölgenin en büyük muhalefet partisi olan Değişim Hareketi (Goran), Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği’ni (KYB) suçlayarak bölge hükümetinin kurumlarının lağvedilmesi ve ulusal geçiş hükümeti kurulması çağrısı yaptı.

Goran’dan yapılan yazılı açıklamada, “Bütün yetki ve hükümet kurumları lağvedilmeli. Adil bir seçim düzenlenene dek ulusal geçiş hükümeti kurulması çağrısı yapıyoruz. Bu hükümet, sağlıklı bir ulusal temelde kurulmalı” denildi.

‘SORUMLULAR İSTİFA ETSİN’

Açıklamada, ‘Kerkük’te yaşananlardan sorumlu olan yetkililerin istifa etmesi’ istendi, “Bu kişiler, referandumun herhangi bir olumsuz bir olumsuz sonucu konusunda sorumluluk alacaklarını ilan etmişti” ifadeleri kullanıldı.

Goran, Irak ordusunun ve Haşdi Şabi’nin Kerkük’ten çekilmesini de istedi. Açıklamada, referandumun Kerkük’e saldırıyı ve Kürtlerin ulusal kazanımlarının ihlal edilmesini meşrulaştıramayacağı belirtildi.

Goran uluslararası topluma da bu ‘yıkıcı savaş’a son verilmesi, Irak halkının kendi halkını tehdit etmesine izin verilmemesi çağrısında bulundu