Hafter, Türkiye'yi tehdit etti: Savaşa hazır olun!

Hafter, Türkiye'yi tehdit etti: Savaşa hazır olun!

Libya'da gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, Türkiye'nin tezkere kararını uzatması üzerine şok edici sözler söyledi. Hafter, güçlerine Türkiye'ye karşı savaşa hazır olmaları çağrısında bulundu.

Libya’da gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, yine Türkiye’yi hedef alan tehditkar açıklamalar yaptı. Ülkede kalıcı ateşkes için anlaşmaya varılmasına rağmen huzursuzluk çıkaran Hafter, Libya’nın bağımsızlığının 69. yıldönümü nedeniyle Bingazi şehrinde düzenlenen törenlerde konuşma yaptı.

Arab News’te yer alan habere göre, bölgedeki barışın tesisi için görev yapan Türk askerlerinin varlığından rahatsız olan Hafter, “Türk ordusunun postalları toprağımızı kirlettiği sürece ne güvenlik ne de barış mümkün olacak” ifadesinde bulundu.


Türkiye’nin Libya’ya asker gönderilmesine izin veren tezkerenin 2 Ocak 2021’den itibaren 18 ay uzatılmasına gönderme yapan Hafter, “Sömürgeleştiren düşmanın iki seçeneği var: Ya barışçıl bir şekilde ayrılmak ya da zorla kovulmak. Türkiye barışı reddetti ve savaşı seçti. O halde işgalciyi inanç, irade ve silahlarla kovmaya hazırlanın” dedi.