Hasta olduğunu sakladığı için iki ayrı salgın başladı

Hasta olduğunu sakladığı için iki ayrı salgın başladı

ABD'nin Oregon eyaletinde koronavirüse yakalandığını gizleyerek işe giden bir kişi, Douglas bölgesinde iki ayrı koronavirüs salgınının nedeni olabileceği saptandı.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, Oregon’daki yetkililer, eyaletteki son iki koronavirüs salgınının kaynağının büyük olasılıkla ‘süper bulaştırıcı eylemi’ olduğunu belirtti.

Oregon eyaletindeki Douglas bölge yetkilileri, bir kişinin hastalığını saklayarak işe gittiğini ve daha sonra virüs testinin pozitif çıktığını ifade etti. Yetkililer, iki ayrı Covid-19 salgınının geriye doğru bu kişiye kadar izinin sürüldüğünü, ilk salgında 7 kişinin öldüğünü ve ikinci salgında ise yüzlerce kişinin kendini karantinaya almak zorunda kaldığını vurguladı.

Douglas bölgesi yetkililerince yapılan 17 Aralık tarihli bir açıklamada, “Bu salgınlardan biri 7 ölümle sonuçlandı ve diğer son salgın nedeniyle 300 kişi/aile karantinada kaldı. Bu insanların şu anda hissettikleri derin üzüntüyü hayal bile edemiyoruz” denildi.

Oregon eyaletinin güneyinde bulunan ve yaklaşık 111 bin nüfusa sahip Douglas bölgesinde Salı günü itibariyle toplamda 1315 koronavirüs vakası görüldü.