Hizbullah: Hariri'nin dönüşü olumlu

Hizbullah: Hariri'nin dönüşü olumlu

Hizbullah hareketinin Lübnan Meclisi'ndeki siyasi kanadı, Suudi Arabistan'da istifa ettikten 17 gün sonra ülkesine geri dönen ve istifasını Cumhurbaşkanı'nın talebi üzerine askıya alan Başbakan Saad el Hariri'nin dönüşünü 'olumlu' karşıladıklarını duyurdu.

El Meyadin televizyonunun aktardığına göre Hizbullah'ın siyasi kanadı yaptığı açıklamada, Hariri'nin Suudi Arabistan'dan ülkesine dönüşünün ve yaptığı 'olumlu açıklamaların' Lübnan'da 'normalliğe olası dönüşün' sinyalini verdiğini söyledi.
4 Kasım'daki istifasıyla ülkesini şoke eden Hariri 17 gün sonra Lübnan'a dönmüştü.

İsitfa açıklamasında Hizbullah ve İran'ı ülkesinde ve bölgede istikrarasızlık yaratmakla suçlayan ayrıca hayatına yönelik bir komplonun varlığından endişe ettiğini söyleyen Hariri'ye Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun ve Hizbullah sert tepki göstermişti.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Hariri'nin Suudi Arabistan tarafından zorla istifa ettirildiğini söylemiş, Aun da ülkesine dönmemesi nedeniyle Hariri'nin Suudi yetkililerce 'gözaltında tutulduğunu varsaydıklarını' söylemişti.

Hariri ise istifa kararını kendi iradesiyle aldığını tekrar tekrar açıklamıştı.

Lübnan'a dönmeden önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi ile de görüşen Hariri dün Aun ile biraraya gelmişti.

Hariri, Aun'un istifanın askıya alınması talebini 'ciddi bir diyalog' umduğunu belirterek kabul etmişti.