Hizbullah'ın askeri lideri Mustafa Bedrettin öldü

Hizbullah'ın askeri lideri Mustafa Bedrettin öldü

Lübnan’daki Hizbullah örgütü yaptığı yazılı açıklamada, Hizbullah’ın askeri lideri Mustafa Bedrettin’in hayatını kaybettiğini duyurdu.

Lübnan’daki Hizbullah örgütü, Hizbullah’ın askeri lideri Mustafa Bedrettin’in hayatını kaybettiğini duyurdu.
Örgütten yapılan yazılı açıklamada 55 yaşındaki Bedreddin’in salı akşamı Suriye’de hayatını kaybettiği belirtildi.
Bedreddin’in 1982’den bu yana ‘İslami direnişin çoğu operasyonuna katıldığı’ aktarılan açıklamada, Bedreddin’den ‘büyük cihatçı lider’ olarak bahsedildi.
Diğer taraftan Al Mayadeen kanalı Bedreddin’in İsrail’in düzenlediği hava saldırısında öldüğünü öne sürdü.
Hizbullah ise ilk bilgilerin Bedredden’in Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki mevzilerden birinde yaşanan büyük bir patlamada hayatını kaybettiği yönünde olduğunu belirtti.
Açıklamada patlamalara neyin neden olduğunun araştırılmakta olduğuna yer verildi.
Mustafa Bedrettin
1961 doğumlu Mustafa Bedrettin, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’tan sonra hareketin ikinci lideri ve Nasrallah’ın danışmanı olarak biliniyor.
Bedrettin, 2008 yılında Şam’da bombalı araçla düzenlenen saldırıda ölen Hizbullah komutanı İmad Muğniye’nin kayınbiraderi ve halefiydi.
Muğniyet ve Bedrettin’in, 1983 yılı Ekim ayında Beyrut’taki ABD Deniz Piyade barakalarını hedef alan saldırıyı beraber düzenledikleri öne sürülüyor.
Beyrut’taki bu saldırıda 241 Amerikan askeri ölmüştü.
Bedreddin, Lübnan’ın eski başbakanı Refik Hariri’nin öldürüldüğü 2005 yılındaki bombalı suikastla ilgili Birleşmiş Milletler’in (BM) kurduğu özel mahkemede aranan beş Hizbullah üyesinden biriydi.
Bedreddin, aynı zamanda Hizbullah’ın kurucuları arasındaydı.