'Hollandalıların büyük bir kısmı virüse yakalanacak'

'Hollandalıların büyük bir kısmı virüse yakalanacak'

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ülkede Covid-19 salgınına ilişkin canlı yayında ulusa seslendi.

Salgınının kısa sürede son bulmayacağını söyleyen Rutte, "Hollanda halkının büyük bir kısmının önümüzdeki süreçte enfekte olacağı bir gerçek" dedi. Rutte, koronavirüsün en üst düzeyde kontrol edilmesi için çaba harcadıklarını belirtti ancak farklı bir senaryoya göre virüsü alt etmenin 1 yıl sürebileceğini açıkladı. Rutte, bu senaryonun gerçekleşmesi halinde ülkede 1 yıl boyunca hayatın durabileceğini de dile aktardı.

Rutte, ülkede salgına karşı "kontrollü grup bağışıklığı" kazanılmasının gerekliliğine vurgu yaparak, "Bağışıklık kazanan sayısı ne kadar çok olursa virüsün yaşlı ve hastalara yayılması o kadar az olur. Bu hastalığa yakalanıp iyileşenler tekrar hastalanmaz. Bu kişilerle bağışıklığı zayıfların etrafına duvar örmüş oluruz fakat bu uzun zaman alacak. Zayıfları ancak bu şekilde koruyabiliriz" sözlerini kullandı.

Aşısı bulunmadığı sürece salgının Hollanda'yı es geçmeyeceğine dikkati çeken Rutte, bu aşamada virüsün yayılmasını yavaşlatmak için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini söyledi.