İbadi'den Barzini'ye sert referandum yanıtı

İbadi'den Barzini'ye sert referandum yanıtı

Irak Başbakanı Haydar İbadi’den Kuzey Irak referandumuyla ilgili bir son dakika açıklaması geldi. İbadi, referandumun tamamen iptal edilmesi gerektiği çağrısını yinelerken “referandumun iptali ve yasalara saygı duyulmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'deki bağımsızlık referandumunun sonuçlarının 'dondurulması' karşılığında diyalog ve ateşkes teklifini reddetti. İbadi, "Referandumun iptalinden başka bir şeyi kabul edemeyiz" dedi.

İbadi açıklamasında " (Referandumun) iptalinden ve Anayasa'ya saygı duyulmasından başka bir şeyi kabul edemeyiz" dedi.

İbadi'nin sözcüsü Haydar Hamada da Facebook hesabından yaptığı açıklamada "Referandumun dondurulmasından bahsediyorlar ama bizim buna cevabımız referandumun geçmişte kaldığı ve onu alanda sona erdirdiğimiz" dedi.

IKBY, 25 Eylül'de yapılan ve sandıktan 'Evet' çıktığını açıkladığı bağımsızlık referandumunun ardından, Bağdat ve komşu ülkelerin yaptırımlarına maruz kalmıştı.

Irak güçleri Kürtlerin kontrolündeki Kerkük ve bir dizi başka bölgeyi de kontrol altına almıştı.

IKBY gelişmeler sonrası referandum sonuçlarını diyalog ve ateşkes karşılığında dondurmayı önermişti.

IKBY'nin önerisi şöyleydi:

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), yaşanan gerilimi azaltmak için Irak hükümetine üç maddelik bir öneride bulundu. IKBY'nin internet sayfasında yer alan açıklamaya göre öneri, "acil ateşkes ve Kürdistan Bölgesi'ndeki tüm askeri operasyonların durdurulması", "referandum sonuçlarının dondurulması" ve Erbil ile Bağdat arasında "anayasa temelinde açık diyalog başlatılmasını" önermişti.

Erdoğan 25 Eylül’de söylemişti: Referandumu iptal edin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, referandumunu sert sözlerle eleştirmişti. Referandum öncesi yaptığı açıklamalarda Kuzey Irak olarak tek başınıza böyle bir kararı nasıl verebilirsiniz? Bu kararı kabul etmiyoruz.” diye konuşmuştu. Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da “Türkiye olarak biz son bir çağrıda bulunuyoruz. Bu referandumu iptal edin. Henüz vakit geçmiş değil’ dedi.

Erdoğan referandumun hemen ertesinde yaptığı açıklamalarda ise “Kuzey Irak yerel yönetiminin bu adımdan geri adım atması şart” ifadelerini kullanmıştı.