İftiradan müebbet yedi, 28 yıl sonra anlaşıldı

İftiradan müebbet yedi, 28 yıl sonra anlaşıldı

ABD'de işlemediği bir cinayet yüzünden müebbet hapse mahkum edilen Corey Atchison, 28 yıl sonra suçsuz olduğu anlaşılıp tahliye edildi

ABD Oklahoma'da işlemediği bir cinayetle suçlanarak müebbet cezası alan adam, suçsuzluğu anlaşılınca 28 yıl sonra serbest bırakıldı. ABD Oklahomalı Corey Atchison, işlemediği bir cinayet yüzünden suçlu bulunarak 1991 yılında müebbet hapisle cezalandırılmıştı. 

Düzenlenen bir soygun girişimiyle bağlantılı olarak işlenen bir cinayetten ötürü suçlanan 48 yaşındaki Atchison'un, 28 yılını hapishanede geçirdikten sonra suçsuz olduğu anlaşıldı.

Atchison 20 yaşındayken, kızının doğumundan üç ay önce tutuklanmıştı.

Atchison'un suçsuzluğu ise, cezalandırılmasına yol açan tanıklardan birinin baskı altında ifade verdiğinin anlaşılmasıyla kanıtlandı.

Geçen salı günü tahliye edilen Atchison ise, salıverilmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada "Çok mutluyum, bu inanılmaz. Kin tutamam, hayat çok kısa. Bu küçük adamın (torunu) erkek olmasını sağlamak için hala zamanım var." ifadelerini kullandı. Atchison'un annesi ise, AP'ye yaptığı açıklamada "Onun yapmadığını biliyordum. Olay olduğunda da onun yapmadığını biliyordum" ifadelerini kullandı.

Atchison ayrıca, şimdi ne yapmak istediğini bilmediğini çünkü bunca zaman tek hedefinin özgürlük olduğunu söyledi.