IKBY hükümeti İbadi’nin diyalog çağrısını kabul etti

IKBY hükümeti İbadi’nin diyalog çağrısını kabul etti

IKBY  Bakanlar Kurulu İbadi’nin Erbil ile Bağdat arasında yaşanan sorunların çözümü için yaptığı diyalog çağrısını kabul ettiklerini açıkladı.

Rûdaw’ın haberine göre, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Bakanlar Kurulu, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Erbil ile Bağdat arasında yaşanan sorunların çözümü için yaptığı diyalog çağrısını kabul ettiklerini açıkladı.
 
IKBY Bakanlar Kurulu bugün Başbakan Neçirvan Barzani ve Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani başkanlığında toplandı.
 
Kerkük ve tartışmalı bölgelerde yaşanan olayların ele alındığı toplantıda, çatışmalarda şehit düşen peşmerge yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilendi.

Hükümetten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Irak Anayasası çerçevesinde Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için yaptığı diyalog çağrısını, ortaklık ve ittifaklık çerçevesinde ele almaya ve müzakere yapmaya hazırdır. Aynı zamanda uluslararası toplulukların da, Erbil ile Bağdat arasında yapılacak diyaloglarda iki tarafa da yardım etmesini istiyoruz.”
 
Açıklamada, “Kürdistan Bölgesi’ni hassas ve zorlu bir süreç bekliyor. Ancak Kürdistan halkı, geçmişte daha kötü süreçleri aştı, bugünleri de aşacağımızdan emin olsunlar. Tarihte de denendiği gibi Kürt halkının iradesi askeri müdahalelerle kırılmayacaktır. Irak’taki sorunların çözümü askeri müdahaleyle çözülmez” denildi.
 
Toplanda ayrıca, Kerkük ve Tuzhurmatu’da yaşanan çatışmalardan dolayı Erbil, Süleymaniye ve Kürdistan’ın diğer bölgelerine gitmek zorunda kalan vatandaşlara evini açanlara teşekkür edildi.