IMF'den Türkiye için büyüme adımı

IMF'den Türkiye için büyüme adımı

IMF, Türkiye için 2021 büyüme tahminini yüzde 5'ten yüzde 6'ya çıkarmış durumda. Swap hariç net rezervlerin eksinde olduğunu hatırlatan IMF, bu durumun Türkiye'yi şoklara karşı kırılgan hale getirdiğini açıkladı.

Ekim ayında yayınladığı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Türk ekonomisinin  2021 yılında yüzde 5 büyüyeceği tahmininde bulunan Uluslararası Para Fonu (IMF), bu beklentisini yüzde 6,0’a çıkarmış durumda. Madde 4 kapsamında Türkiye için gözden geçirme raporunu yayınlayan IMF, Türk ekonomisinin 2022 yılında da yüzde 3,5 büyüme göstereceğini tahmininde bulundu.

IMF, hükümmetin koronavirüs salgınının ortaya çıkardığı ihtiyaçları gidermek için ek hedefli teşvikler ortaya koyması gerektiğini de vurguladı. Koronavirüs salgına ilk anda verilen politika yanıtının Türkiye’nin  GSYH’sında keskin bir toparlanmayı beraberinde getirdiğini belirten  IMF, uygulanan vergi ertelemeleri ve istihdam desteklerinin Türkiye’nin ekonomik aktivitesinde 3’ncü çeyrekte güçlü şekilde toparlanma sağladığını ve Türkiye’nin 2020’de pozitif büyüme gösterdiği tahmin edilen birkaç ülkeden biri olduğunu açıkladı. IMF, ekim raporunda Türkiye için 2020’de yüzde 5 küçülme tahminine yer vermişti.