İngiltere'den itiraf niteliğinde yorum: Erdoğan'ın amacı Biden'dı!

İngiltere'den itiraf niteliğinde yorum: Erdoğan'ın amacı Biden'dı!

İngiltere'nin çok okunan gazetelerinden biri olan Sunday Times, Biden'ın ABD Başkanı olmasıyla birlikte ülkeler arasındaki ilişkilerin dönüşümü ile ilgili kapsamlı bir araştırma ortaya koydu. Gazete, Erdoğan hakkında da yorumlar yaptı.

İngiltere’nin köklü gazetelerinden Sunday Times, ABD’deki seçimlerden Joe Biden’ın zaferini ilan etmesi sonrasında yeni bir düzen oluşacağını belirtti. Gazete muhabirleri Louise Callaghan ve Sarah Baxter imzalı haberde, Trump’ın görevi bırakmasıyla birlikte ABD ile bazı ülkeler arasındaki ilişkilerin değişeceği söylendi.

Gazete özellikle Macaristan, Türkiye, Kuzey Kore, Belarus, Rusya ve Suudi Arabistan ile ABD’nin ilişkilerinin dönüştürüleceğini öne sürerken Türkiye ile ilgili de bir bölüm yer almaktaydı. Gazete, “Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trump ile karmaşık bir ilişkisi vardı ve bu ilişkinin temeli ABD’nin Kürtleri desteklemekten İran’a yaptırım konusundan birçok konuda maçoluk yaparak karşı karşıya gelmekti. Türkiye’de, Biden’ın zaferini ilan ettikten sonra sessizlik oldu. Fakat dört gün sonra Erdoğan, Demokrat adayı zaferi için tebrik etti. Daha sonra da Türkiye’nin ekonomi ve yargıda yeni bir reform dönemine gireceğini söyledi” hatırlatması yapıldı.

Gazete, “Bu hamleler genellikle yabancı yatırımcıya güven vermek olarak görülse de bu hamleler aynı zamanda Biden’a karşı uzlaşmanın işaretiydi” dedi.