İngiltere'nin 'Osmanlı Torunu' yeni başbakanı: Tutkulu bir siyonistim

İngiltere'nin 'Osmanlı Torunu' yeni başbakanı: Tutkulu bir siyonistim

İngiltere'nin yeni başbakanı olan Boris Johnson'un Osmanlı kökenli olması yeniden gündeme gelirken Johnson'a “tutkulu bir Siyonist” olduğunu belirttiği röportaj ortaya çıktı.

İngiltere'nin yeni başbakanı olan Boris Johnson'un Osmanlı kökenli olması Türkiye'de yeniden gündeme gelirken Johnson'a  “tutkulu bir Siyonist” olduğunu ve İsrail'i çok sevdiğini belirttiği röportaj ortaya çıktı.

İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliğine seçilen Boris Johnson, ülkenin yeni başbakanı oldu.

Milli Mücadele’ye karşı olan, Atatürk’e hakaretler eden Osmanlı’nın son İçişleri Bakanı Ali Kemal’in torunu olan Johnson’un İngiltere Başkanı olması, Türkiye’deki muhafazakar camiada da sevince neden oldu.

Türkiye’deki muhafazakarlar, “Osmanlı Torunu” diyerek Ali Kemal’in torunu Johnson’a övgü dizerken, Türkiye’deki Yahudi Cemaati’nin yayın organı Şalom’da da dikkat çeken bir haber yer aldı. 

Oda TV'de yer alan habere göre; İngiliz Yahudileri de Johnson’u övdü ve yaptıkları açıklama ile başarılar dilediler. 

Şalom’un haberine göre, İngiliz Yahudileri’nin yaptığı açıklama şöyle; “Ülkemiz için kritik bir dönemde başbakanlık yapacak olan Boris Johnson’a başarılar dileriz.

Kendisiyle Londra valiliği ve dışişleri bakanlığı yaptığı dönemlerde iyi ilişkilerimiz olmuştu. Bu ilişkinin başbakanlık döneminde de devam edeceğine inanıyoruz.”

Johnson, aybaşında bir İngiliz Yahudi gazetesine verdiği röportajda da, “tutkulu bir Siyonist” olduğunu ve İsrail’i sevdiğini söylemişti.